26 Септември, 2020
0.0411

Пратеникот Сашко Костов објаснува: Настан имаше, но не како што опишаа медиумите

Објавено во: Македонија 13 Декември, 2019

Пратеникот Сашко Костов од СДСМ, за чија ќерка медиумите пишуваа дека имало обид за киднапирање на неговата седумгодишна ќерка, за Фактор вели дека „настан имало, но не до толку како што го опишаа медиумите“.

Тој додека разговаравме телефонски патуваше за Скопје, каде по разговор со координаторот на пратеничката група на СДСМ, планира да даде изјава за медиумите, која, како што ни рече, ќе биде еден вид појаснување за тоа што се случило.

Повеќе не сакаше да објасни, вели се ќе каже денеска во Собранието, пред целата јавност.

На нашето прашање, во кого се сомнева дека би посегнал по таков чин, за што веќе и излегоа сомнежи во медиумите, вели дека „Сомнежи има, но органите си ја работат работата. Се надевам дека ќе завршат за два три дена, по што работите ќе бидат многу појасни“, вели Костов.

Од МВР се уште нема детали. 

Телевизија „Сител“ утрово пренесува дека непознати лица се обиделе да грабнат седумгодишна ќерка на пратеник од СДСМ. Настанот бил е пријавен во полиција.

Настанот се случил во средата во 11:45 во Кочани кога детето се враќало од училиште и возило со странски регистарски таблички ја пресретнало и од автомобилот излегле непознати лица со локален дијалект кои побарале од него да влезе внатре.

Но во тој момент на местото се затекнал дедото на малолетното девојче по што сомнителните лица се откажале од намерата и побегнале.


Можеби ќе ве интересира

НА ВРВОТ: Центар ги надмина другите општини и го стаса Аеродром по бројот на заболени

НА ВРВОТ: Центар ги надмина другите општини и го стаса Аеродром по бројот на заболени

ПОДГОТВЕТЕ СЕ ЗА ПРОМЕНА: Денеска силен ветер и дожд

ПОДГОТВЕТЕ СЕ ЗА ПРОМЕНА: Денеска силен ветер и дожд

Млад скопјанец на сред бел ден украл ланец од жена на улица, ама немал „среќа“ со него

Млад скопјанец на сред бел ден украл ланец од жена на улица, ама немал „среќа“ со него

Пахор: Словенија ја поддржува Северна Македонија за нејзин напредок и полноправно членство во ЕУ

Пахор: Словенија ја поддржува Северна Македонија за нејзин напредок и полноправно членство во ЕУ

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Дрвокрадци претепале полицајци, суспендирани полициските службеници кои претепаа човек во Битола

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Дрвокрадци претепале полицајци, суспендирани полициските службеници кои претепаа човек во Битола

Неколку лица се приведени за нападот на Љупчо Палевски

Неколку лица се приведени за нападот на Љупчо Палевски

Во еден македонски град има само еден активен случај на коронавирусот

Во еден македонски град има само еден активен случај на коронавирусот

KOВИД -19: Во болнички услови се починати 9 лица

KOВИД -19: Во болнички услови се починати 9 лица

Рестриктивните мерки на готовс ако состојбата се влошува и понатаму: Први на удар ќе бидат повторно кафулињата?

Рестриктивните мерки на готовс ако состојбата се влошува и понатаму: Први на удар ќе бидат повторно кафулињата?