16 Мај, 2021
0.0240

Поради еден заразен со коронавирусот воведуваат карантин

Објавено во: Свет, Корона Вирус 19 Април, 2021

Поради еден заразен, Фиџи воведе карантин. На Фиџи по една година е регистриран случај на коронавирусот поради што на граѓаните им е наредено да останат дома, ништо нема да работи, а достапни ќе бидат само здравствените услуги.

Вирусот е откриен кај 53-годишна жена. Таа е прва заболена од април лани. Од почетокот на памдемијата на Фиџи имаше сто заразени лица, а двајца починале од последици на вирусот. 

Фиџи има 900.000 жители. Во светот има неколку земји каде нема починати од коронавирусот. од друга страна, САД, Индија и Бразил имаат најмногу заразени. 

Индискиот град Њу Делхи се затвора на шест дена поради рекордно зголемување на инфекциите со коронавирусот. 

foto freepik

Можеби ќе ве интересира

Во Конго се изречени триесет смртни казни

Во Конго се изречени триесет смртни казни

Антонио Гутереш е „шокиран“ од она што се случува во Појасот Газа

Антонио Гутереш е „шокиран“ од она што се случува во Појасот Газа

Има повеќе смртни случаи отколку лани, констатира СЗО

Има повеќе смртни случаи отколку лани, констатира СЗО

Повеќето Германци се против повластувања за вакцинираните

Повеќето Германци се против повластувања за вакцинираните

КАИРО НАПРАВИ ИСКЛУЧОК: Египет ја отвори границата со Газа поради евакуација на повредените

КАИРО НАПРАВИ ИСКЛУЧОК: Египет ја отвори границата со Газа поради евакуација на повредените

(ВИДЕО) ЕДЕН ЗАГИНАТ И ПОВЕЌЕ ОД 60 ПОВРЕДЕНИ: Toрнадо го погоди Вухан

(ВИДЕО) ЕДЕН ЗАГИНАТ И ПОВЕЌЕ ОД 60 ПОВРЕДЕНИ: Toрнадо го погоди Вухан

Москва молчи, а Ерменија тврди дека побарала воена помош од Русија

Москва молчи, а Ерменија тврди дека побарала воена помош од Русија

(ВИДЕО+ФОТО) Старата камп приколка ја претвориле во куќа

(ВИДЕО+ФОТО) Старата камп приколка ја претвориле во куќа

По првата вакцина во Италија имаат за 80 отсто помалку заразени

По првата вакцина во Италија имаат за 80 отсто помалку заразени