12 Август, 2020
0.0226

По Германија, дали и Франција ќе оди во рецесија?

Објавено во: Економија, Корона Вирус 27 Мај, 2020

Eкономијата на Франција сега работи со „околу четири петтини од нивото пред кризата“, наспроти две третини за време претходно. 

Месеци ќе бидат потребни за да се нормализира економијата како пред кризата. 

Ваква слика за состојбата дава Националниот институт за статистика.

Бруто домашниот производ (БДП) на земјата ќе падне за околу 20 отсто во вториот квартал,  јави дописникот на МИА.

Од 11 месецов излегувањето од изолацијата овозможи продолжување на работата во сите сектори. 

Кризата ги погоди Германија. Данска, Шведска, и многу други земји. 

Пандемијата зададе удар каков економиите не почувствувале со децении. 

Германија е во длабока рецесија. 

Ова сценарио стана познато кон средината на месецот. 

Можеби ќе ве интересира

Поскапува нафтата на меѓународните пазари

Поскапува нафтата на меѓународните пазари

Димитриеска-Кочоска: Втор ТАТ, пропаѓањето на Еуростандард банка претставува уште еден голем неуспех на актуелната власт

Димитриеска-Кочоска: Втор ТАТ, пропаѓањето на Еуростандард банка претставува уште еден голем неуспех на актуелната власт

КОСТОВСКИ ЗА ФАКТОР: Ако планираа да не затворат, тоа требаше да го сторат пред една година, а не да дозаглавиме со уште 15 милиони евра

КОСТОВСКИ ЗА ФАКТОР: Ако планираа да не затворат, тоа требаше да го сторат пред една година, а не да дозаглавиме со уште 15 милиони евра

По 11 години една европска земја влегува во рецесија

По 11 години една европска земја влегува во рецесија

Младите Македонци многу доцна заминуваат од домот на родителите, потврди Евростат

Младите Македонци многу доцна заминуваат од домот на родителите, потврди Евростат

СОН НА СЕКОЈ ВТОР АВСТРИЕЦ: Сакаат работна недела од 30 часа

СОН НА СЕКОЈ ВТОР АВСТРИЕЦ: Сакаат работна недела од 30 часа

Што најчесто работат Балканците во Германија?

Што најчесто работат Балканците во Германија?

Уште еден протест против поскапувањето на струјата, Чаир повикува учесници и од другите населби во Скопје

Уште еден протест против поскапувањето на струјата, Чаир повикува учесници и од другите населби во Скопје

Генерали Инвестментс советува:Ликвидносната поддршка за обврзниците и акциите продолжува да го принудува растот на цените на берзата

Генерали Инвестментс советува:Ликвидносната поддршка за обврзниците и акциите продолжува да го принудува растот на цените на берзата