05 Јуни, 2020
0.0531

ОХРИД ПОД ОПАСАДА, БЕЗБЕДНОСТ НА НАЈВИСОКО НИВО: Се дочекуваат Вучиќ, Рама и Заев

Објавено во: Македонија 09 Ноември, 2019

Главната туристичка дестинација на Македонија, Охрид, е под опсада денес поради пристигнувањето на претседателот на Србија и премиерот на Албанија, Александар Вучиќ и Еди Рама, како и домаќинот, премиерот Зоран Заев, кои ќе ги продолжат разговорите во овој град за иницијативата за создавање на заеднички економски простор, без бариери за капиталот, стоката, услугата и луѓето.

Полициските службеници се распоредени на сите улици, а хеликоптер летал над градот за време на пристигнувањето на високите функционери.

Долж патот од Скопје до Охрид, особено од охридскиот аеродром до хотелот каде ќе се одржат состаноците, има полицајци во униформа, кои обезбедуваат поминување на делегациите.

Додека сè е подготвено за состанокот што треба да ги подобри економиите на трите држави, граѓаните на Охрид имаат големи очекувања од иницијативата, што потекнува од Претседателот на Србија.

Средовечна македонка за Танјуг изјавила дека состанокот сигурно ќе донесе нешто позитивно за сите три земји.

Трилатералната средба меѓу претседателот на Србија и премиерите на Македонија и Албанија е закажана за попладнево а точно напладне утре ќе се обратат и тројцата лидери по завршување на состанокот на лидерите од Западен Балкан.

Можеби ќе ве интересира

СКОПЈЕ ПОВТОРНО СО НАЈМНОГУ ЗАРАЗЕНИ: Денешната вкупна бројка повторно над 100 позитивни на Ковид-19

СКОПЈЕ ПОВТОРНО СО НАЈМНОГУ ЗАРАЗЕНИ: Денешната вкупна бројка повторно над 100 позитивни на Ковид-19

ГРЦИЈА ОФИЦИЈАЛНО ПОТВРДИ: Добредојде за српските туристи од 15.јуни

ГРЦИЈА ОФИЦИЈАЛНО ПОТВРДИ: Добредојде за српските туристи од 15.јуни

ОТВОРАЊЕ НА ГРАНИЦИТЕ: Можен датум 15. јуни, се ќе зависи од бројот на новозаразени

ОТВОРАЊЕ НА ГРАНИЦИТЕ: Можен датум 15. јуни, се ќе зависи од бројот на новозаразени

БУЈАР ОСМАНИ: Ве молам погледнете го видеото како се пренесува вирусот на заеднички ручек

БУЈАР ОСМАНИ: Ве молам погледнете го видеото како се пренесува вирусот на заеднички ручек

ВИКЕНДИЦИТЕ ВО МАВРОВО И СТАНОВИТЕ ВО ОХРИД ПОЛНИ: Бесот ги натера да избегаат од карантинот

ВИКЕНДИЦИТЕ ВО МАВРОВО И СТАНОВИТЕ ВО ОХРИД ПОЛНИ: Бесот ги натера да избегаат од карантинот

Епидемиологот Оровчанец за Фактор: Не требаа големи рестрикции на почетокот, епидемијата летоска ќе исчезне

Епидемиологот Оровчанец за Фактор: Не требаа големи рестрикции на почетокот, епидемијата летоска ќе исчезне

ПОСЛЕДЕН КАРАНТИН: Д-р. Виктор Исјановски за Фактор

ПОСЛЕДЕН КАРАНТИН: Д-р. Виктор Исјановски за Фактор

РЕКОРД: Скопје го напуштија 20.000 возила

РЕКОРД: Скопје го напуштија 20.000 возила

ФАКТОР НА ДЕНOT: Денес 120 нови заразени, стартува полицискиот час

ФАКТОР НА ДЕНOT: Денес 120 нови заразени, стартува полицискиот час