13 Август, 2020
0.0425

Нова верзија на коронавирус се шири низ целиот свет

Објавено во: Свет, Корона Вирус 03 Јули, 2020

Нова верзија на коронавирус се шири низ целиот свет, и таа е 3 до 6 пати позаразна, покажа новата студија објавена во списанието „Сел“.

Мутирана верзија на новиот коронавирус што предизвикува Kовид-19, која е распространета денес во светот. 

Во лабораторија се покажа дека е поспособна да зарази човечки клетки од оригиналната форма на коронавирус што се појави во Кина. 

Лабораториските експерименти докажаа дека оваа верзија на вирусот има три до шест пати поголема способност да зарази човечка клетка.

Научниците од лабораторијата Лос Аламос во Њу Мексико и Универзитетот „Дјук“ во Северна Каролина се здружија со Универзитетот „Шефилд“ за да анализираат примероци објавени од ГИСАИД, светски извор на секвенци на геноми. Откриле дека сегашната варијанта наречена D614G има мала, но моќна промена во протеинот што се издига од површината на вирусот и дека вирусот ја користи за да ја пробие и зарази човечката клетка.

Во светот има над 10 милиони луѓе заразени со коронавирусот. 

Од земја до земја има големи разлики во однос на бројот на починати и заразени. 

Можеби ќе ве интересира

По „Ковид летот“ носењето маска стана задолжително во Финска

По „Ковид летот“ носењето маска стана задолжително во Финска

Поради една заразена жена, цела држава е ставена во карантин

Поради една заразена жена, цела држава е ставена во карантин

Во месо увезено од Бразил имало коронавирус, открија Кинезите

Во месо увезено од Бразил имало коронавирус, открија Кинезите

Зошто некои пациенти полесно, а други потешко се борат со коронавирусот?

Зошто некои пациенти полесно, а други потешко се борат со коронавирусот?

Во Кина вирусот стигнал од Еквадор

Во Кина вирусот стигнал од Еквадор

Вреќи со огномет имало во пристаништето во Бејрут?

Вреќи со огномет имало во пристаништето во Бејрут?

ВИРУСОТ ИМ СЕ ВРАТИ: Внесен е преку смрзната храна?

ВИРУСОТ ИМ СЕ ВРАТИ: Внесен е преку смрзната храна?

КРИЗА ВО БЕЛОРУСИЈА: Светлана Тихановскаја избега во Литванија

КРИЗА ВО БЕЛОРУСИЈА: Светлана Тихановскаја избега во Литванија

Се преселила во Норвешка и објасни зошто не сака да се врати дома

Се преселила во Норвешка и објасни зошто не сака да се врати дома