13 Август, 2020
0.0461

ЗЕМЈИ СО 130.000 ПОЧИНАТИ, НО И БЕЗ ПОЧИНАТИ: Зошто има толкави разлики?

Објавено во: Свет, Корона Вирус 02 Јули, 2020

Државите кои прават повеќе тестирања, откриваат и повеќе случаи, сметаат експертите. 

Но, според нив малиот број тестирања води до сомневање во бројките, како во случајот со Африка. 

Најголем број починати има во САД, каде се евидентирани 130.000 починати како последица на коронавирусот, според податоците од универзитетот „Џон Хопкинс“ од Балтимор.

Во однос на смртните случаи од ковид-19, сите најтешко погодени земји се европски. По Белгија, следуваат Велика Британија, Шпанија, Италија, Шведска и Франција. 

Но, смртни случаи нема во Уганда, Виетнам, Намибија, Монголија, Еритреја, Фраски Острови, Kaмбоџа, Сејшели, Француска Полинезија, Лесото и други. 

Можеби ќе ве интересира

По „Ковид летот“ носењето маска стана задолжително во Финска

По „Ковид летот“ носењето маска стана задолжително во Финска

Поради една заразена жена, цела држава е ставена во карантин

Поради една заразена жена, цела држава е ставена во карантин

Во месо увезено од Бразил имало коронавирус, открија Кинезите

Во месо увезено од Бразил имало коронавирус, открија Кинезите

Зошто некои пациенти полесно, а други потешко се борат со коронавирусот?

Зошто некои пациенти полесно, а други потешко се борат со коронавирусот?

Во Кина вирусот стигнал од Еквадор

Во Кина вирусот стигнал од Еквадор

Вреќи со огномет имало во пристаништето во Бејрут?

Вреќи со огномет имало во пристаништето во Бејрут?

ВИРУСОТ ИМ СЕ ВРАТИ: Внесен е преку смрзната храна?

ВИРУСОТ ИМ СЕ ВРАТИ: Внесен е преку смрзната храна?

КРИЗА ВО БЕЛОРУСИЈА: Светлана Тихановскаја избега во Литванија

КРИЗА ВО БЕЛОРУСИЈА: Светлана Тихановскаја избега во Литванија

Се преселила во Норвешка и објасни зошто не сака да се врати дома

Се преселила во Норвешка и објасни зошто не сака да се врати дома