29 Мај, 2020
0.0223

НОВ БРАН ЗАРАЗЕНИ ОД КОРОНАВИРУС: СЗО најави дека опасноста доаѓа во зима

Објавено во: Свет, Корона Вирус 18 Мај, 2020

Во зима се очекува повторно да има голем број заразени од Ковид 19. 

Директорот на Светската здравствена организација во Европа, Ханс Клуге изјави дека втор посмртоносен бран на коронавирусот ќе има, но не во есен, туку во зима.

Тој кажа дека европските земји мора да се подготват за опасноста, затоа што пандемијата не е завршена.  Клуге порача дека сега е „време да се подготват, а не да слават“.

Како нови жаришта ги спомена  Русија, Украина, Белорусија и Казахстан. 

Вели дека тоа што се намалил бројот на заразени лица во земјите како Велика Британија, Франција и Италија, не значи дека пандемијата ќе заврши брзо. 

Повеќе од 100 држави го поддржаа барањето на Австралија, да се направи меѓународна истрага за потеклото на Ковид-19. 

САД претодходно тврдење дека вирусот е произведен во лабораторија, и дека за тоа имаат докази. 

Претходно, се говореше дека нов бран на заразени со коронавирусот може да се очекува наесен. 

Вирусот се појави лани во Кина, по што се прошири во светот. 

Можеби ќе ве интересира

СЕ БЛИЖИ 2 ЈУНИ: Франција ќе излезе од изолација

СЕ БЛИЖИ 2 ЈУНИ: Франција ќе излезе од изолација

ИМА 111 ГОДИНИ: Чилеанка го победи коронавирусот

ИМА 111 ГОДИНИ: Чилеанка го победи коронавирусот

ВИРУСОТ СЕ ВРАТИ: Јужна Кореја сега има 11.344 заразени

ВИРУСОТ СЕ ВРАТИ: Јужна Кореја сега има 11.344 заразени

РАБОТНИЦИТЕ ПАЛЕА ГУМИ: Ги разгневи затворањето на фабриката на Нисан во Барселона

РАБОТНИЦИТЕ ПАЛЕА ГУМИ: Ги разгневи затворањето на фабриката на Нисан во Барселона

ТУРИЗМОТ ОДИ ВО ДРУГА НАСОКА: Oгромен пад, но и почеста посета на планини

ТУРИЗМОТ ОДИ ВО ДРУГА НАСОКА: Oгромен пад, но и почеста посета на планини

КИПАР: Владата ќе ги покрие трошоците за заболените од коронавирус

КИПАР: Владата ќе ги покрие трошоците за заболените од коронавирус

УНИКАТНО: Oваа земја ќе покрива дел од трошоците за патување на странските туристи

УНИКАТНО: Oваа земја ќе покрива дел од трошоците за патување на странските туристи

СЕ ПЛАШАТ ОД КОРОНАВИРУСОТ: Русите патуваат со приватни авиони, но не се единствени

СЕ ПЛАШАТ ОД КОРОНАВИРУСОТ: Русите патуваат со приватни авиони, но не се единствени

КАКО ЌЕ ЗАЗДРАВУВА ЕВРОПСКАТА ЕКОНОМИЈА: Фон дер Лајен ќе објави денеска

КАКО ЌЕ ЗАЗДРАВУВА ЕВРОПСКАТА ЕКОНОМИЈА: Фон дер Лајен ќе објави денеска