21 Октомври, 2021
0.2883

Болниците им се преполни, пациентите ги лечат на паркинзи

Објавено во: Свет, Корона Вирус 27 Јули, 2021

Болниците во Тајланд се преполни, нема доволно кревети, а пациентите ги лечат на паркинзи. 

Поради влошувањето на состојбата, лекарите мора да враќаат сериозно болни, пишува „Гардијан“. Тајланд доби пофалби за успешната реакција на епидемијата лани, кога имаше најмал број на случаи во светот, но гневот кај јавноста расте поради бавната кампања за вакцинација. За околу четири месеци од почетокот на новиот бран починатите во земјата се зголемија од 100 на 4.146. Само денеска пријавени се 14.150 нови заразени и 118 починати. 

Владата е критикувана што не воведе полициски час пред неколку месеци. На 12 јули се воведени разни ограничувања во областите со висок ризик, како што е главниот град Бангкок. Околу 5 проценти од тајландското население е целосно вакцинирано, а 17 проценти примиле една доза.

Во понеделникот, стотици академици и медиумски работници издадоа заедничко соопштение во кое повикуваат на поголема транспарентност во врска со договорите за вакцини, вклучувајќи детали за тоа кој и кога примил вакцина.

Изјавата дојде откако во јавноста протече писмо од „Астразенека“, во кое се вели дека ќе се доставуваат 6 милиони дози вакцини на Тајланд, што не е во согласност со изјавата на владата дека треба да добие 10 милиони дози.

Претходно, светот го обиколија фотографии од Индија, каде луѓето умираа по улиците и пред болниците. 

Можеби ќе ве интересира

Новата мутација на делта сојот е детектирана и во САД

Новата мутација на делта сојот е детектирана и во САД

Европска земја која важеше за успешна корона приказна, сега се затвора

Европска земја која важеше за успешна корона приказна, сега се затвора

Француската полиција трага по убиецот кој на маж му ја отсекол главата и му ја извадил утробата

Француската полиција трага по убиецот кој на маж му ја отсекол главата и му ја извадил утробата

Русите добиваат платена неработна недела поради рекордот на починати од коронавирусот

Русите добиваат платена неработна недела поради рекордот на починати од коронавирусот

Во Австралија паѓаше град со големина на грејпфрут

Во Австралија паѓаше град со големина на грејпфрут

„AY 4.2“- ПОДВАРИЈАНТА НА ДЕЛТА СОЈОТ ДЕТЕКТИРАНА КАЈ 11-ГОДИШНО ДЕТЕ: Момчето патувало од Молдавија во Израел

„AY 4.2“- ПОДВАРИЈАНТА НА ДЕЛТА СОЈОТ ДЕТЕКТИРАНА КАЈ 11-ГОДИШНО ДЕТЕ: Момчето патувало од Молдавија во Израел

НАЈНОВА ИТАЛИЈАНСКА СТУДИЈА: Вакцинираните умираат од ковид главно поради старост или поради тешка болест

НАЈНОВА ИТАЛИЈАНСКА СТУДИЈА: Вакцинираните умираат од ковид главно поради старост или поради тешка болест

ВОЗАЧИ НЕДОСТИГААТ СЕГА И ВО САД - десетици бродови чекаат со недели да бидат истоварени

ВОЗАЧИ НЕДОСТИГААТ СЕГА И ВО САД - десетици бродови чекаат со недели да бидат истоварени

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ДАМАСК: Во експлозија на автобус загинаа 14 луѓе

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ДАМАСК: Во експлозија на автобус загинаа 14 луѓе