30 Мај, 2020
0.0410

Милошоски го предаде аудио-материјалот: Обвинителството да го повика Заев

Објавено во: Македонија 19 Февруари, 2020


Поранешниот пратеник Антонио Милошоски ги достави снимените материјали од неименуван укажувач до Обвинителството за организиран криминал и корупција, за кои тврди дека во него е гласот на претседателот на СДСМ, Зоран Заев. Според поранешниот министер за надворешни работи, Заев искажувал тенденции да му се помогне на обвинетиот во случајот „Рекет“, Бојан Јовановски, во работењето на „Меѓународниот сојуз“.

Станува збор за материјалот што тој го објави на седницата на Комисијата за надворешна политика, односно аудио записот. Според Милошовски, материјалот  предизвикува сомневања дека поранешниот премиер Зоран Заев долго време знаел за финансирањето на Меѓународниот сојуз и помогнал во финансирање на 1ТВ.

„Според мене, би било добро Обвинителството да го повика господинот Зоран Заев да даде изјава за овој материјал, каде тој е клучен соговорник“, рече Милошоски.

Пратеникот од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски денеска имаше средба со обвинителката Вилма Рускоска во Обвинителството за организиран криминал и корупција на која и ги предаде аудио записите кои ги објавуваше на собраниската Комисија за европски прашања.

Милошоски кажа дека дал само еден разговор, оној од Комисијата, а од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција веднаш објавија дека ќе биде донесена понатамошна одлука што ќе се прави со материјалот.

„На средбата Милошоски достави аудио материјал за кој по преслушувањето и анализа на истиот ќе биде донесена јавнообвинителска одлука за понатамошно користење на материјалот“, соопштија од обвинителството.

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Нови 52 позитивни на Ковид - 19, Филипче разочаран од непочитувањето на мерките

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Нови 52 позитивни на Ковид - 19, Филипче разочаран од непочитувањето на мерките

СКОПЈЕ СО НАЈМНОГУ ЗАРАЗЕНИ ВО ДРЖАВАТА: Чаир е на врвот меѓу скопските општини

СКОПЈЕ СО НАЈМНОГУ ЗАРАЗЕНИ ВО ДРЖАВАТА: Чаир е на врвот меѓу скопските општини

ГАЛЕРИЈА: Mаски мора да се носат, еве колку граѓаните ја почитуваат мерката

ГАЛЕРИЈА: Mаски мора да се носат, еве колку граѓаните ја почитуваат мерката

ГО ВПЕРИ ПРСТОТ КОН ЧУЛЕВ И МИЦКОСКИ - Лидерот на СДСМ за зголемениот број новозаболени

ГО ВПЕРИ ПРСТОТ КОН ЧУЛЕВ И МИЦКОСКИ - Лидерот на СДСМ за зголемениот број новозаболени

ФИЛИПЧЕ СЕ ПОКАЈА: Немаше да препорачаме отворање на кафеаните да знаевме дека веднаш ќе се прават забави

ФИЛИПЧЕ СЕ ПОКАЈА: Немаше да препорачаме отворање на кафеаните да знаевме дека веднаш ќе се прават забави

ОД ШТО ПОЧИНАЛ 42-ГОДИШНИОТ ГЕРМАНЕЦ - најден е во Скопје, немало насилство

ОД ШТО ПОЧИНАЛ 42-ГОДИШНИОТ ГЕРМАНЕЦ - најден е во Скопје, немало насилство

За Спасовски денешните бројки се резултат од рестриктивниот период

За Спасовски денешните бројки се резултат од рестриктивниот период

МЕРКИТЕ НЕ СЕ ПОЧИТУВААТ: Можни се карантински мерки за општините од каде доаѓаат најмногу заразени

МЕРКИТЕ НЕ СЕ ПОЧИТУВААТ: Можни се карантински мерки за општините од каде доаѓаат најмногу заразени

ГРЦИЈА ГИ ОТКРИ ЗЕМЈИТЕ: И Македоците ќе можат на грчките плажи од 15 јуни

ГРЦИЈА ГИ ОТКРИ ЗЕМЈИТЕ: И Македоците ќе можат на грчките плажи од 15 јуни