02 Декември, 2022
0.0341

Лидија Димова: Премиерот има интерес за отворање нов универзитет, а другите се разбираат само во финансии

Објавено во: Македонија 05 Октомври, 2022

Добивај вести на Viber

Поранешната пратеничка Лидија Димова, инаку обвинета дека како директорка на Национална агенција за европски образовни програми и мобилност, заедно со уште две лица злоупотребила 320.000 евра пари од европски фондови, го искритикува составот на новоформираниот Совет за унапредување на образованието и науката.

Со работата на Советот ќе претседава премиерот Димитар Ковачевски, а во состав ќе бидат министерот за образование и наука Јетон Шаќири, првиот вицепремиер Артан Груби, вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи и министерот за финансии Фатмир Бесими.

Димова за Ковачевски напиша дека преку ова тело има интерес за отворање на нов приватен универзитет во земјата, додека останатите членови се разбирале само „во финансии“.

„Од составот на ова тело се гледа дека Советов е осуден на пропаст. Премиерот има интерес за отворање нов универзитет (барем јас кога бев некој фактор ми беше кажано), а другите се занимаваат само со финансии. Каде е СЕП? Да не ја споменувам ни Националната агенција за европски образовни програми и мобилност... Или, ова нема да биде дел од евроинтерациите на нашата држава... ЕУ има милион образовни стратегии што мора да ги следиме!“, напиша поранешната пратеничка која до лани ја водеше Национална агенција за европски образовни програми и мобилност

На предлог на Министерството за образование и наука, Владата ја усвои информацијата за потребата од формирање на Советот, преку кој ќе се овозможи подобрување на квалитетот на образованието и науката, оптимизација во образованието, зајакнување на системите на евалуација и оценување, реформирање на наставните програми со нивна поголема насоченост кон резултатите од учење, подобра ориентираноста на програмите за стручно образование и обука кон потребите на пазарот на трудот, како и програмите во високото образование да ги отсликуваат потребите на пазарот на трудот.


Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Силјановска Давкова: Не е предвремено полагање правосуден испит со стекнати 180 кредити, две години пред да завршите факултет

Силјановска Давкова: Не е предвремено полагање правосуден испит со стекнати 180 кредити, две години пред да завршите факултет

Перо Камиказа ќе влезе во трката за шеф на државата

Перо Камиказа ќе влезе во трката за шеф на државата

Славчо Попоски најави врнежи и објави какво време ќе имаме месецов

Славчо Попоски најави врнежи и објави какво време ќе имаме месецов

Ленин: Ако не се прифати предлогот во понеделник блокада на главните крстосници

Ленин: Ако не се прифати предлогот во понеделник блокада на главните крстосници

ПО ЧЕТИРИ КИЛОГРАМИ ЈАБОЛКА ЗА СЕКОЈ УЧЕНИК: Почна реализацијата на проектот „Здрава ужинка за секој ученик“

ПО ЧЕТИРИ КИЛОГРАМИ ЈАБОЛКА ЗА СЕКОЈ УЧЕНИК: Почна реализацијата на проектот „Здрава ужинка за секој ученик“

Спасовски: Има пријава дека полициски службеници во Арачиново се однесувале недолично

Спасовски: Има пријава дека полициски службеници во Арачиново се однесувале недолично

ЕДНОГОДИШНИОТ ЗОРАН Е ХРАБАР БОРЕЦ - екс министерот Филипче објави фотографија од успешно оперирано бебенце

ЕДНОГОДИШНИОТ ЗОРАН Е ХРАБАР БОРЕЦ - екс министерот Филипче објави фотографија од успешно оперирано бебенце

За прв пат лажна дојава за бомба во училиште надвор од Скопје

За прв пат лажна дојава за бомба во училиште надвор од Скопје

Вооружена група избркала полицајци од Арачиново

Вооружена група избркала полицајци од Арачиново