06 Јули, 2020
0.0734

КОРОНАВИРУСОТ ГИ ЗАГРИЖИ КУМАНОВСКИТЕ ЧЕВЛАРИ: Будно следат што се случува во Италија

Објавено во: Македонија 26 Февруари, 2020

Кумановските чевлари се загрижени затоа што коронавирусот се шири на италијанско тло, и велат дека каква било блокада на увозот или извозот ќе има штетни последици по нивното работење.

Лидија Милановска, претседателка на Здружението на чевлари вели дека околу 10 отсто од кумановските фирми извезуваат за Германија, а остатокот за Италија. Овие денови будно следат што се случува со коронавирусот, и велат дека идните денови ќе имаат појасна слика. Се надеваат на добри вести, но спротивно можно е да делат откази.

„Ние имаме соработници претежно во јужна и централна Италија, а коронавирусот се појави во северниот дел, иако и таму имаме соработници, но сепак се малку. Повеќето фабрики се во околината на Рим. Засега немаме некои најави во однос на нашето работење, но ако се случи некоја блокада, ќе имаме штети, ќе мора работниците да ги отпуштаме, затоа што и меѓу сезона тешко се издржува. Како ќе исплатиме плати ако не работиме? Италија ни е пазар број еден“, додава Милановска.

Во Куманово има околу 50 фирми кои се занимаваат со производство на чевли, а во овој сектор работат над 1.400 работници.

Ако состојбата со опасниот вирус ескалира, тоа ќе биде удар за овие компании. 

За чевларите проблем е што опасниот вирус се појави во Кина, бидејќи од оваа земја во други држави се  увезуваат потребните репроматеријали. 

Бројот на жртви во Италија се искачи на 11, откако во Ломбардија се потврдени уште четири смртни случаи од коронавирусот. 

Се зголеми и бројот на инфицирани, односно 322-ца луѓе. Освен во северниот дел на Италија, коронавирусот е регистриран и на југот од земјата. Во Тоскана е регистрирано едно заболено лице, исто како и во Палермо и во Лигуриа.

Италија останува најголемото жариште во Европа. 

Првите случаи се регистрирани и во Хрватска, Австрија и Швајцарија. 

Сања Атанасовска

Можеби ќе ве интересира

ВО ПЕНЗИЈА КОГА ЌЕ ЗАВРШИ ПАНДЕМИЈАТА: Дел од највозрасните здравствени работници се уште во првите редови против вирусот

ВО ПЕНЗИЈА КОГА ЌЕ ЗАВРШИ ПАНДЕМИЈАТА: Дел од највозрасните здравствени работници се уште во првите редови против вирусот

МЕНУВАЊЕ НА ЛИЧНО ИМЕ: Колку често Македонците се решаваат на ваков чекор?

МЕНУВАЊЕ НА ЛИЧНО ИМЕ: Колку често Македонците се решаваат на ваков чекор?

КОГА ЌЕ БИДЕ ГОТОВ НОВИОТ КЛИНИЧКИ - ривалските партии со различни ветувања во програмите

КОГА ЌЕ БИДЕ ГОТОВ НОВИОТ КЛИНИЧКИ - ривалските партии со различни ветувања во програмите

Разрешениот Зибери сподели анкета на Брима Галуп: ДУИ во недостижно водство

Разрешениот Зибери сподели анкета на Брима Галуп: ДУИ во недостижно водство

Германскиот министер за Европа даде поддршка за Димитров ВИДЕО

Германскиот министер за Европа даде поддршка за Димитров ВИДЕО

Шест метри одвоеност и во вода и меѓу лежалки: Кои се правилата за на плажа

Шест метри одвоеност и во вода и меѓу лежалки: Кои се правилата за на плажа

ВИДЕО: По поплавата нова катастрофа: Горат дуќани во Битола

ВИДЕО: По поплавата нова катастрофа: Горат дуќани во Битола

Поројни дождови во Македонија: 7 мерки за заштита на домот од поплави

Поројни дождови во Македонија: 7 мерки за заштита на домот од поплави

Во Дебар се повеќе заразени, се стравува од иселениците и изборите

Во Дебар се повеќе заразени, се стравува од иселениците и изборите