14 Април, 2021
0.0308

НОВИ ЖРТВИ ВО ИТАЛИЈА: Уште четири луѓе починаа од корона

Објавено во: Свет 25 Февруари, 2020

Бројот на жртви во Италија денеска се искачи на 11, откако во Ломбардија се потврдени уште четири смртни случаи од коронавирусот. 

Анџело Борели, шеф на регионалната агенција за цивилна заштита, изјави дека сите тројца што починале денеска се постари лица, на 83, 84 и 91 година.

Властите велат дека бројот на заболените од вирусот во земјата скокнал на 322.

Вирусот се појави во Кина, но се прошири и во многу други земји. 

Американскиот државен секретар Мајк Помпео ги критикуваше Кина и Иран поради нивниот одговор на епидемијата од коронавирусот, обвинувајќи ги двете влади за цензура и за обид за прикривање на сериозноста од ширењето на заразата.

Во Македонија има броеви на кои луѓето кои се сомневаат дека имаат симптоми на коронавирус можат да се јават и да побараат помош. 

Можеби ќе ве интересира

ДАЛИ МОЖЕ ДА СЕ МЕШААТ РАЗЛИЧНИ ВИДОВИ ВАКЦИНИ ЗА ПРВАТА И ВТОРАТА ДОЗА - во Британија тоа го испитува голема студија

ДАЛИ МОЖЕ ДА СЕ МЕШААТ РАЗЛИЧНИ ВИДОВИ ВАКЦИНИ ЗА ПРВАТА И ВТОРАТА ДОЗА - во Британија тоа го испитува голема студија

КОВИД-ПАСОШИТЕ ЌЕ БИДАТ ПОТРЕБНИ ДО КРАЈ НА ПАНДЕМИЈАТА: Сертификатите ќе се користат и за влез во авион

КОВИД-ПАСОШИТЕ ЌЕ БИДАТ ПОТРЕБНИ ДО КРАЈ НА ПАНДЕМИЈАТА: Сертификатите ќе се користат и за влез во авион

КИНЕСКИ ШАМАР ЗА БАЈДЕН: Испратил висока делегација во Тајван, кинеската флота го обиколила островот

КИНЕСКИ ШАМАР ЗА БАЈДЕН: Испратил висока делегација во Тајван, кинеската флота го обиколила островот

Поради страв од бразилскиот сој Франција ги прекинува летовите со Бразил

Поради страв од бразилскиот сој Франција ги прекинува летовите со Бразил

ЕДНА ЖЕНА ПОЧИНА, ДРУГА ВО КРИТИЧНА СОСТОЈБА ПО ВАКЦИНАЦИЈА СО ЈАНСЕН: САД ја стопираат употребата на вакцината од Џонсон и Џонсон

ЕДНА ЖЕНА ПОЧИНА, ДРУГА ВО КРИТИЧНА СОСТОЈБА ПО ВАКЦИНАЦИЈА СО ЈАНСЕН: САД ја стопираат употребата на вакцината од Џонсон и Џонсон

ОВА БИ МОЖЕЛО ДА БИДЕ РЕВОЛУЦИОНЕРНО ОТКРИТИЕ: Канадска компанија тестира спреј против коронавирусот

ОВА БИ МОЖЕЛО ДА БИДЕ РЕВОЛУЦИОНЕРНО ОТКРИТИЕ: Канадска компанија тестира спреј против коронавирусот

ОДЛИЧНА ВЕСТ: Патувањето во земјите на ЕУ ќе биде можно со било која вакцина - Европската комисија даде официјален предлог за „зелените пасоши“

ОДЛИЧНА ВЕСТ: Патувањето во земјите на ЕУ ќе биде можно со било која вакцина - Европската комисија даде официјален предлог за „зелените пасоши“

ИТНА МЕРКА: СЗО забранува продажба на живи диви животни на пазарите

ИТНА МЕРКА: СЗО забранува продажба на живи диви животни на пазарите

Австрискиот министер за здравство поднесува оставка, исцрпен е од борбата со Ковид-19

Австрискиот министер за здравство поднесува оставка, исцрпен е од борбата со Ковид-19