03 Август, 2021
0.0266

КОРОНАВИРУС: Починаа 22 пациенти, најмладиот има 27 години

Објавено во: Македонија, Корона Вирус 08 Февруари, 2021

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 726 тестирања, а регистрирани се 75 нови случаи на ковид-19 во:

Скопје – 45, Кавадарци – 11, Прилеп – 8, Струга – 3, Неготино, Тетово и Велес по 2, Куманово и Кочани по 1.

Регистрирани се 1440 оздравени пациенти од:

Скопје – 798, Кавадарци  - 76, Струмица – 71, Тетово – 67, Куманово – 56, Гостивар – 47, Велес -34,  Прилеп -32, Неготино – 27, Битола – 26, Делчево – 25, Охрид и Гевгелија по 22, Кичево и Ресен по 18, Кочани – 15, Штип – 14, Струга -12, Свети Николе -10, Богданци и Македонска Каменица по 9, Дебар и Радовиш по 6, Берово -5, Демир Капија -4, Крива Паланка , Виница ,Валандово и Дојран по 2, Демир Хисар, Македонски Брод и Крушево по 1. 

Пријавени се вкупно 22 починати лица. Починати се 10 пациенти од Скопје (71г,64г,79г,84г,32г,73г,81г,67г и два случаи по 65г), по два смртни случаи се регистрирани од Тетово (68г и 70г) и од Прилеп (66г и 85г)  и по еден смртен случај од  Радовиш (85г), Кавадарци (63г), Гостивар (82г), Демир Капија (27г), Струмица (65г), Охрид (68г), Струга (71г) и Куманово (65). Деветнаесет пациенти се починати во болнички услови, а еден пациент е починат во домашни услови.

Направените 726 теста се преку: ИЈЗ-87, ЦЈЗ Скопје-46, Авицена-0, Биотек-77, Жан Митрев (Филип Втори)-128, Систина-182, лабораторија Лаор–0, МАНУ-53, Судска медицина-1, ЦЈЗ Битола-0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, ГАК-0, Синлаб-0, Ремедика-0, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 151, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, лаборатории од странство-0.

Досега во земјата се направени вкупно 471.417 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 94.871, бројката на оздравени пациенти е 85.439, на починати е 2.946, а бројот на активни случаи изнесува 6.486. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови, заболени, активни

Скопје 41460, активни 3215

Куманово 5275, активни 257

Тетово 5198, активни 252

Прилеп 4644, активни 151

Гостивар 3661, активни 144

Штип 3527, активни 82

Битола 3269, активни 122

Велес 3185, активни 217

Охрид 2933, активни 381

Кавадарци 2771, активни 336

Струмица 2578, активни 162

Струга 2279, активни 170

Кочани 1749, активни 48

Кичево 1736, активни 91

Свети Николе 1090, активни 23

Гевгелија 1039, активни 100

Неготино 993, активни 62

Дебар 775, активни 77

Ресен 756, активни 71

Крива Паланка 739, активни 35

Радовиш 730, активни 47

Делчево 665, активни 193

Берово 606, активни 29

Пробиштип 515, активни 26

Виница 499, активни 28

Валандово 330, активни 9

Демир Хисар 252, активни 10

Македонски Брод 247, активни 10

Кратово 238, активни 24

Богданци 226, активни 8

Демир Капија 224, активни 47

Крушево 220, активни 36

Македонска Каменица 192, активни 9

Пехчево 183, активни 7

Дојран 87, активни 7
foto freepik

Можеби ќе ве интересира

Повеќе од 36 часа кумановските пожарникари помагаат во Старо Нагоричане

Повеќе од 36 часа кумановските пожарникари помагаат во Старо Нагоричане

ПОЖАРНА ПАТРОЛА НА МВР НА ТЕРЕН - иако пожарот во кочанско е изгаснат, се прават контроли поради силниот ветер

ПОЖАРНА ПАТРОЛА НА МВР НА ТЕРЕН - иако пожарот во кочанско е изгаснат, се прават контроли поради силниот ветер

Гори и во близина на граничниот премин Богородица

Гори и во близина на граничниот премин Богородица

ПРАТЕНИЦИТЕ ПОСТИГНАА КОНСЕНЗУС ЗА ПОГОЛЕМА ТРАНСПАРЕНТНОСТ И ОТЧЕТНОСТ НА СОБРАНИЕТО

ПРАТЕНИЦИТЕ ПОСТИГНАА КОНСЕНЗУС ЗА ПОГОЛЕМА ТРАНСПАРЕНТНОСТ И ОТЧЕТНОСТ НА СОБРАНИЕТО

Ќе се одржи „Отворен ден на УКИМ“

Ќе се одржи „Отворен ден на УКИМ“

КОВИД СТАТИСТИКА: 23 Оздравени пациенти, нема починати, новозаразени 37

КОВИД СТАТИСТИКА: 23 Оздравени пациенти, нема починати, новозаразени 37

МИЦКОЦКИ СЕ СРЕТНА СО ВУЧИЌ - мини Шенген не е алтернатива на ЕУ, туку начин на премостување на бариерите

МИЦКОЦКИ СЕ СРЕТНА СО ВУЧИЌ - мини Шенген не е алтернатива на ЕУ, туку начин на премостување на бариерите

(ФОТОГАЛЕРИЈА) МЕЃУ ДЕЛЧЕВО И ПЕХЧЕВО УШТЕ ГОРИ: Зафатена е цела Средна Планина во радиус од 5 километри, армијата и денеска е во месноста Пасјак

(ФОТОГАЛЕРИЈА) МЕЃУ ДЕЛЧЕВО И ПЕХЧЕВО УШТЕ ГОРИ: Зафатена е цела Средна Планина во радиус од 5 километри, армијата и денеска е во месноста Пасјак

ПРЕД ВЛЕГУВАЊЕ ВО ВОЗИЛО, ПРВО ЗАДОЛЖИТЕЛНО ДА ГО ПРОВЕТРИТЕ - утре и задутре портокалова фаза, МЗ со препораки

ПРЕД ВЛЕГУВАЊЕ ВО ВОЗИЛО, ПРВО ЗАДОЛЖИТЕЛНО ДА ГО ПРОВЕТРИТЕ - утре и задутре портокалова фаза, МЗ со препораки