26 Август, 2019
0.0223

Конфликт во ЕУ за Северна Македонија и Албанија

Објавено во: Македонија 18 Јуни, 2019Кипар се заканува дека ќе стави вето на секој договор за проширување на ЕУ, објави Ројтерс пред денешниот почеток на состанокот на министрите за надворешни работи на 28 земји-членки за разговори околу почетокот на преговорите за членство на двете балкански држави - Северна Македонија и Албанија.

Според последниот заеднички извештај до кој Ројтерс имал увид, одлуката за овие две држави може да се одложи до октомври, за кога се очекува и германскиот парламент да го разгледа ова прашање. Земјите-членки на ЕУ се судриле повторно околу почетокот на преговорите за пристапување во Унијата со Албанија и Северна Македонија.

За време на состанокот, Кипар се заканил дека ќе стави вето на секој договор за проширување ако ЕУ не го изостри својот став за турското истражување на природниот гас во источниот Медитеран, пишува британската агенција.

"Имаше големо несогласување меѓу претставниците на земјите-членки и не е сигурно дека сите министри ќе можат да се согласат", рече дипломатот на ЕУ.

Кипар се закани дека ќе го блокира целиот текст, кој исто така се однесува и на идните изгледи на сите земји кои се залагаат за влез во Унијата, вклучувајќи ги и балканските земји Србија, Црна Гора и Босна и Херцеговина, освен ако проблемот со Турција не биде решен.

Според дипломатите, Никозија бара заедничка позиција на ЕУ во врска со прашањето за истражување на природен гас во источниот Медитеран од страна на Турција, што, според кипарските Грци, тоа дејствие ја нарушува ексклузивната комерцијална област.


Можеби ќе ве интересира

ДУИ предложи друг министер, откако Дехари ја одби понудата

ДУИ предложи друг министер, откако Дехари ја одби понудата

Почина сопругата на Светозар Јаневски

Почина сопругата на Светозар Јаневски

ФОКУС НА ДЕНОТ: Сугарески: Се гради како никогаш досега - Втор ден од Г-7самитот

ФОКУС НА ДЕНОТ: Сугарески: Се гради како никогаш досега - Втор ден од Г-7самитот

Ахмети : Случајот „Рекет“ темелно да се истражи,одговорност за сите што направиле криминал

Ахмети : Случајот „Рекет“ темелно да се истражи,одговорност за сите што направиле криминал

Утре променливо облачно, сонце и топло

Утре променливо облачно, сонце и топло

Сугарески: Досега изградивме и рехабилитиравме преку 500 километри патишта

Сугарески: Досега изградивме и рехабилитиравме преку 500 километри патишта

Состанок на кризниот штаб: Големиот пожар кај Опеница ќе се гаси и со авиони

Состанок на кризниот штаб: Големиот пожар кај Опеница ќе се гаси и со авиони

ВИКЕНД БРИФ: Без вакцинален картон нема упис на деца во училиште - Јанева во посебен одел во Шутка

ВИКЕНД БРИФ: Без вакцинален картон нема упис на деца во училиште - Јанева во посебен одел во Шутка

Со фалсификувано свидетелство ресенчанец се вработил како полицаец

Со фалсификувано свидетелство ресенчанец се вработил како полицаец