10 Август, 2020
0.0326

Колку од лицата кои се во изолација ќе гласаат?

Објавено во: Македонија, Корона Вирус 09 Јули, 2020

Мал е бројот на лица во изолација  кои се пријавиле за гласање на изборите на 15 јули. 

Иако 5.000 луѓе кои се во самоизолација или се позитивни на коронавирусот, само 742 се пријавиле во Државната изборна комисија да гласаат в понеделник.

Конечната бројка ќе се знае утре, затоа што барањата треба да се разгледаат.

Најголем интерес за гласање има во Тетово, Ресен, Струга и Кичево. 

Од општините во главниот град, најмногу се пријавиле од Гази Баба, Аеродром и Кисела Вода. 

Од 21 општина нема пристигнато ниту едно барање за гласање на 13 јули.

За вторник се пријавиле 9.465 болни и изнемоштени лица чие гласање се задолжени редовните избирачки одбори. 

Завчера имаше само десетина пријавени од лицата кои се во изолација. 

Инаку, 15 јули, денот на изборите е неработен ден. 


На изборите на 15 јули своето избирачко право ќе можат да го искористат 1.814.263 милион граѓани. 

Можеби ќе ве интересира

Нови избори нема да ги решат работите, ќе ги повториме резултатите, вели Заев

Нови избори нема да ги решат работите, ќе ги повториме резултатите, вели Заев

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Нема договор меѓу Заев и Ахмети, а денес имаме 422 оздравени пациенти

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Нема договор меѓу Заев и Ахмети, а денес имаме 422 оздравени пациенти

Разговорите продолжуваат, изјави Заев по средбата со Ахмети

Разговорите продолжуваат, изјави Заев по средбата со Ахмети

MИНИСТЕРСТВО ЗА ЗДРАВСТВО: Денес 422 оздравени пациенти, 109 нови и една жртва

MИНИСТЕРСТВО ЗА ЗДРАВСТВО: Денес 422 оздравени пациенти, 109 нови и една жртва

КОЛЕВ: Жалам, но во Куба нема да можат да го прочитаат „другарот” Апасиев!

КОЛЕВ: Жалам, но во Куба нема да можат да го прочитаат „другарот” Апасиев!

Се обеси затвореник во Идризово

Се обеси затвореник во Идризово

ДЕЦАТА ДО 10 ГОДИНИ ВО ШКОЛО, ПОГОЛЕМИТЕ ПРЕД КОМПЈУТЕР: Ова е еден од моделите, но нема заклучоци од денешниот состанок

ДЕЦАТА ДО 10 ГОДИНИ ВО ШКОЛО, ПОГОЛЕМИТЕ ПРЕД КОМПЈУТЕР: Ова е еден од моделите, но нема заклучоци од денешниот состанок

ДА НЕ СЕ ЗАБОРАВИ: Македонија се сеќава на осуммината загинати резервисти кај Љуботенски бачила

ДА НЕ СЕ ЗАБОРАВИ: Македонија се сеќава на осуммината загинати резервисти кај Љуботенски бачила

МВР: Се менуваат униформите по една година од Законот за јазиците

МВР: Се менуваат униформите по една година од Законот за јазиците