27 Септември, 2020
0.0195

ИЗБИРАЧКИОТ СПИСОК Е ЗАКЛУЧЕН: Koлку граѓани ќе можат да гласаат на 15 јули?

Објавено во: Македонија 01 Јули, 2020

На изборите на 15 јули своето избирачко право ќе можат да го искористат 1.814.263 милион граѓани. 

Државната изборна комисија (ДИК) денеска го заклучи Избирачкиот список (ИС) за предвремените парламентарни избори. 
Во Избирачкиот список се запишани 1.729.189 лица, а како лица кои се иселиле или работат во странство во посебниот избирачки извод се заведени 83.054 граѓани. 
Во посебниот избирачки список, за лицата во затвор и во притвор се запишани 1.657 гласачи, во старечките домови 357 додека шест сè уште се водат како внатрешно раселени лица.
Членот на ДИК, Борис Кондарко кажа дека Комисијата успеала четири дена порано, пред законскиот рок, да ги заврши сите дејствија поврзани со Избирачкиот список, односно обработка и целосно ажурирање на ИС за овие избори, заедно со Државниот завод за статистика.
На 15 јули нема да може да се гласа без заштитна маска. 
Секој гласач е должен да држи растојание од 1,5 до 2 метра пред објектот и влезот на самото гласачко место. Пред влегување и на излегување од гласањето, граѓаните ќе мора да ги дезинфицираат рацете.

Можеби ќе ве интересира

Први рестрикиции би биле забрана на јавни собири: Филипче исклучува карантин во моментов

Први рестрикиции би биле забрана на јавни собири: Филипче исклучува карантин во моментов

Животот на Борче, живот ли е? Емотивна сторија за човекот кој има многу љубов

Животот на Борче, живот ли е? Емотивна сторија за човекот кој има многу љубов

Ново видео фрла сенка врз инцидентот во Битола: Полицаецот не нападнал прв?

Ново видео фрла сенка врз инцидентот во Битола: Полицаецот не нападнал прв?

Филипче жали за смртта на медицинската сестра: Изрази сочувство

Филипче жали за смртта на медицинската сестра: Изрази сочувство

Доктор нападнал колега во кумановската болница: Нападнатиот доктор избегал низ прозорецот!

Доктор нападнал колега во кумановската болница: Нападнатиот доктор избегал низ прозорецот!

Невреме со многу дожд беснее попладнево во земјава

Невреме со многу дожд беснее попладнево во земјава

Не може на секој компјутер или лаптоп: Објавени деталите за тоа каков уред им треба на децата за онлајн наставата

Не може на секој компјутер или лаптоп: Објавени деталите за тоа каков уред им треба на децата за онлајн наставата

Во Скопје не се смирува: Во земјава за еден ден нови 141 заболени

Во Скопје не се смирува: Во земјава за еден ден нови 141 заболени

Секоја минута една полициска казна: Полицајците во Гостивар во акција

Секоја минута една полициска казна: Полицајците во Гостивар во акција