03 Април, 2020
0.0570

Караџоски: Упатувам смирувачки тонови, едно лице не претставува ризик

Објавено во: Македонија 26 Февруари, 2020

Доктор Жарко Караџоски од Институтот за јавно здравје изјави дека жената кај која е евидентиран коронавирусот е од Скопје. 

Тим со соодветна заштита ја посетил на Инфективната клиника. 

На сите кои доаѓаат од Италија ќе им бидат поставени неколку прашања на граница, по што ќе бидат во изолација. 

„Упатувам смирувачки тонови, едно лице не претставува ризик за нашето население“, вели Караџоски. 

Тој додаде дека не може да се спречи трансферот на луѓе, капитал, стока во вакви моменти. 

Премиерот Оливер Спасовски изјави дека пациентот е третиран во согласност со сите мерки и протоколи. 

„Нема потреба од никаква хистерија, туку секој од нас да биде на висината на нашата лична одговорност“, вели Спасовски. 

Уверува дека нема потреба од паника. Спасовски повика граѓаните да се придржуваат до препораките, но и да бидат општествено одговорни, и да не пласираат информации на социјалните мрежи кои можат да наштетат. 

Во Македонија една жена е заразена со коронавирус. Ова е прв случај. Таа се заразила во Италија. 

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) ЗА ПОМАЛКУ ОД ДВА ЧАСА ВО КАРАНТИН: Кумановци се растрчаа по маркети да купуваат храна

(ФОТО) ЗА ПОМАЛКУ ОД ДВА ЧАСА ВО КАРАНТИН: Кумановци се растрчаа по маркети да купуваат храна

(ФОТО) ПОЖАРНА СКОПЈЕ: Ние останавме на работа, работиме за вас

(ФОТО) ПОЖАРНА СКОПЈЕ: Ние останавме на работа, работиме за вас

Филипче: За секоја општина имаме ист пристап

Филипче: За секоја општина имаме ист пристап

СТАТИСТИКА НА Google Maps: Половина од Македонците се уште одат на работа

СТАТИСТИКА НА Google Maps: Половина од Македонците се уште одат на работа

ВЕНКО ФИЛИПЧЕ: Починаа двајца, a во кумановската болница потврдени 11 случаи

ВЕНКО ФИЛИПЧЕ: Починаа двајца, a во кумановската болница потврдени 11 случаи

Куманово во карантин за викенд

Куманово во карантин за викенд

ВО ЖИВО: Министерот Филипче ќе одржи прес - конференција

ВО ЖИВО: Министерот Филипче ќе одржи прес - конференција

ЈА ЗГРОЗИЈА ЈАВНОСТА: Осум дена притвор од штипскиот суд за насилниците

ЈА ЗГРОЗИЈА ЈАВНОСТА: Осум дена притвор од штипскиот суд за насилниците

Двајца починати, 46 новозаболени, заразени повеќемина од кумановската болница

Двајца починати, 46 новозаболени, заразени повеќемина од кумановската болница