29 Март, 2023
0.0239

(ВИДЕО) Руската уредничка која велеше дека Украина ќе „падне“ за неколку часови или денови, сега е разочарана по падот на Лиман

Објавено во: Свет 04 Октомври, 2022

Добивај вести на Viber

Уредничката на РТ Маргарита Симонјан поради руското повлекување од украинскиот град Лиман ги повика на одговорност генералите и самиот воен врв.

На оваа тема таа говореше во емисијата „Вечер со Владимир Соловјев" на руската државна телевизија. 

„Кукавичлук, намерно напуштање на стратешки позиции без координација со повисоката команда, команден колапс и колапс на контролата над војниците“, рече Симонјан, како што пренесува Дејли Бист.

Таа потоа даде некое објаснување за неуспесите на Русија.

„Оваа територија, три пати поголема од Белгија, е полна со секакви видови оружје и сила и моќ на целиот колективен Запад. Ако некој од војската не го разбира тоа, можеби треба да ги замениме тие луѓе“, додаде таа.

Инаку, уредничката на почетокот на инвазијата велеше дека Украина ќе биде готова за неколку часа или денови, а сега вели дека не знае кога ќе заврши војната. 

Инаку, Русија веќе нема целосна контрола во ниту еден од четирите региони кои ги анектираше. Украинците напредуваат, за што украинскиот претседател Володимир Зеленски ги пофали. 

Кремљ сè уште одредува кои делови од окупирана Украина ги припоила, рече портпаролот на Владимир Путин, сугерирајќи дека Русија не знае каде се нејзините самопрогласени меѓународни граници.

фото ЕПА


Можеби ќе ве интересира

Папата хоспитализиран поради проблеми со срцето

Папата хоспитализиран поради проблеми со срцето

Хамза Јусаф, првиот премиер муслиман на Шкотска, со молитва ја мина првата ноќ во кабинетот

Хамза Јусаф, првиот премиер муслиман на Шкотска, со молитва ја мина првата ноќ во кабинетот

Зеленски го покани претседателот на Кина на посета

Зеленски го покани претседателот на Кина на посета

КРИПТОКРАЛОТ ОСНОВАЛ ФИРМА ВО СРБИЈА ЗА 100 ДИНАРИ: Еве што сакал да работи на Балканот!

КРИПТОКРАЛОТ ОСНОВАЛ ФИРМА ВО СРБИЈА ЗА 100 ДИНАРИ: Еве што сакал да работи на Балканот!

ЛИКВИДИРАН ОД ОДМАЗДА - Пронајден мртов озлогласениот руски командант, има две верзии за неговата смрт

ЛИКВИДИРАН ОД ОДМАЗДА - Пронајден мртов озлогласениот руски командант, има две верзии за неговата смрт

РИЗИЧНА ГРУПА ЗА ДВАТА НАЈОПАСНИ КАНЦЕРИ: Проверете ја вашата крвна група

РИЗИЧНА ГРУПА ЗА ДВАТА НАЈОПАСНИ КАНЦЕРИ: Проверете ја вашата крвна група

ИМА СИЛНИ БОЛКИ И ЌЕ МУ ПРАВАТ ТЕСТОВИ - Силвио Берлускони примен во болница во Милано

ИМА СИЛНИ БОЛКИ И ЌЕ МУ ПРАВАТ ТЕСТОВИ - Силвио Берлускони примен во болница во Милано

НЕ КАЖА КОЈА Е ТАА ДРЖАВА: Зеленски се пожали дека некоја европска земја им пратила систем за воздушна одбрана, но тој не работел

НЕ КАЖА КОЈА Е ТАА ДРЖАВА: Зеленски се пожали дека некоја европска земја им пратила систем за воздушна одбрана, но тој не работел

АКТИВИРАНИ ИНТЕРКОНТИНЕНТАЛНИ БАЛИСТИЧКИ РАКЕТИ: Руските стратешки ракетни сили започнаа вежби

АКТИВИРАНИ ИНТЕРКОНТИНЕНТАЛНИ БАЛИСТИЧКИ РАКЕТИ: Руските стратешки ракетни сили започнаа вежби