07 Октомври, 2022
0.0296

ИРАН ГИ ПЛАЌА УВЕЗНИТЕ СТОКИ СО КРИПТОВАЛУТИ: Потегот ги заобиколува американските санкции

Објавено во: Економија 10 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Иран за прв пат оваа недела направи официјална нарачка за увоз на стоки плаќајќи со криптовалути, објави агенцијата Тасним.

Нарачката, вредна 10 милиони долари, е првиот чекор што ќе му овозможи на Иран да тргува преку плаќања со дигитални средства, заобиколувајќи го глобалниот финансиски систем доминиран од доларот и ќе му овозможи да тргува со други земји слично ограничени со американските санкции, како што е Русија, пренесува Ројтерс.

Иранската агенција не прецизираше која криптовалута била користена во трансакцијата.

„До крајот на септември, употребата на криптовалути и паметни договори ќе бидат широко користени во надворешната трговија со целните земји“, напиша на Твитер претставник од иранското Министерство за индустрија, рударство и трговија.

Соединетите Држави применуваат речиси целосно економско ембарго против Иран, кое вклучува забрана за секаков увоз и соработка со таа земја - почнувајќи од нејзиниот нафтен, банкарски и транспортен сектор, но со ваков потег Иран практично ги заобиколи санкциите.

Иран е една од најголемите економии што ја прифати технологијата на криптовалути како средство за плаќање со цел да се намали државната контрола врз финансиите и економиите.

Една студија минатата година покажа дека 4,5 отсто од целокупното глобално ископување биткоин се одвива во Иран, делумно како резултат на евтината електрична енергија во земјата.

Европската Унија во понеделникот соопшти дека го предложила „конечниот“ текст за заживување на иранскиот нуклеарен договор од 2015 година, бидејќи четиридневните индиректни разговори меѓу американските и иранските претставници завршија во Виена.

Според договорот од 2015 година, Иран ја ограничи својата нуклеарна програма во замена за укинување на санкциите на САД, ЕУ и ОН. Сепак, по одлуката на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, САД се повлекоа од нуклеарниот договор во 2018 година и ги обновија острите санкции против Иран, што доведе до тоа Техеран да престане да ги почитува ограничувањата наведени во споменатиот договор околу една година подоцна.


Можеби ќе ве интересира

Се спојуваат МАКЕДОНИЈА Осигурување АД Скопје - Виена Иншуренс Груп со ВИНЕР Осигурување - Виена Иншуренс Груп АД Скопје

Се спојуваат МАКЕДОНИЈА Осигурување АД Скопје - Виена Иншуренс Груп со ВИНЕР Осигурување - Виена Иншуренс Груп АД Скопје

ВИСОКИТЕ ЦЕНИ НА СТАНОВИТЕ НЕ СЕ ИЗНЕНАДУВАЊЕ, но интересот за купување не стивнува, понатамошни осцилации не се очекуваат

ВИСОКИТЕ ЦЕНИ НА СТАНОВИТЕ НЕ СЕ ИЗНЕНАДУВАЊЕ, но интересот за купување не стивнува, понатамошни осцилации не се очекуваат

Норвешка испрати специјален брод за контрола на подморскиот гасовод до Германија

Норвешка испрати специјален брод за контрола на подморскиот гасовод до Германија

ПОКРАЈ ХРАНАТА И ЕНЕРГИЈА, ПОСКАПЕЛЕ И ВЕЛОСИПЕДИТЕ, МЕБЕЛОТ, ФРИЗЕРСКИТЕ УСЛУГИ.. ДЗС измери високи 18,7 проценти инфлација

ПОКРАЈ ХРАНАТА И ЕНЕРГИЈА, ПОСКАПЕЛЕ И ВЕЛОСИПЕДИТЕ, МЕБЕЛОТ, ФРИЗЕРСКИТЕ УСЛУГИ.. ДЗС измери високи 18,7 проценти инфлација

ЛУКАРЕВСКА: РАБОТОДАВАЧИТЕ НЕ ИСПЛАТИЛЕ ПЛАТА ЗА НАД 10 ИЛЈАДИ РАБОТНИЦИ, доцнат платите за август

ЛУКАРЕВСКА: РАБОТОДАВАЧИТЕ НЕ ИСПЛАТИЛЕ ПЛАТА ЗА НАД 10 ИЛЈАДИ РАБОТНИЦИ, доцнат платите за август

ДИЗЕЛОТ ПОСКАПУВА ЗА ТРИ ДЕНАРИ, маслото за домаќинства за дваипол, цените на бензините не се менуваат

ДИЗЕЛОТ ПОСКАПУВА ЗА ТРИ ДЕНАРИ, маслото за домаќинства за дваипол, цените на бензините не се менуваат

ЦЕНИТЕ НА ХРАНАТА НА СВЕТСКИОТ ПАЗАР ПАЃААТ ШЕСТИ МЕСЕЦ ПО РЕД, растителното масло поевтини за 6,6 отсто

ЦЕНИТЕ НА ХРАНАТА НА СВЕТСКИОТ ПАЗАР ПАЃААТ ШЕСТИ МЕСЕЦ ПО РЕД, растителното масло поевтини за 6,6 отсто

СИНДИКАТОТ КОНТРА ГАЗДИТЕ, БАРААТ ЈАСЕН СТАВ ОД ВЛАДАТА - да не „мавтаат“ со закани за отпуштање на работници поради кризата

СИНДИКАТОТ КОНТРА ГАЗДИТЕ, БАРААТ ЈАСЕН СТАВ ОД ВЛАДАТА - да не „мавтаат“ со закани за отпуштање на работници поради кризата

Мартенс: Останете и во иднина професионални како што сте досега, индустријата и стопанството пред нов предизвик

Мартенс: Останете и во иднина професионални како што сте досега, индустријата и стопанството пред нов предизвик