10 Август, 2020
0.0258

ИМ ТРЕБААТ 16.000 СЕЗОНЦИ: Невработените Финци ја „спасуваат“ реколтата

Објавено во: Економија, Корона Вирус 13 Јули, 2020

Невработените Финци берат јагоди, затоа то нема сезонски работници поради пандемијата на коронавирусот. 

На Финска вообичаено ѝ се потребни околу 16.000 сезонски работници годишно, кои најмногу доаѓаат од странство, изјави Кати Куула од земјоделскиот синдикат МТК.

Само што кога на пролет беа воведени ограничувања за патувања поради коронавирусот, гранковите асоцијации и Владата се уплашија од недостиг на работна сила и објавија повеќе програми за собирање работници.

Илјадници Финци се јавија на  повикот на земјоделците да ја спасат летната реколта откако странските берачи беа забранети поради ограничувања воведени во борбата против коронавирус.

„После 22 години, повторно имаме фински работници на полињата со јагоди, ситуацијата е многу невообичаена“, рече Веса Коивистоинен, сопственик на најголемата фарма за јагоди во Финска во јужното село Холола.

Досега оваа година само една третина од вообичаениот број работници дошле од странство, сите од Украина. 

Финска има над 7.000 заразени, и 329 починати од коронавирусот. 

Можеби ќе ве интересира

Табаку: Бизнис од 1,3 милијарди евра се пресели од Албанија во Северна Македонија

Табаку: Бизнис од 1,3 милијарди евра се пресели од Албанија во Северна Македонија

АД МЕПСО: Плаќаат високи сметки за мобилен телефон и интернет, а се бунат за поскапување на струјата

АД МЕПСО: Плаќаат високи сметки за мобилен телефон и интернет, а се бунат за поскапување на струјата

Работодавачите бараат побрзо формирање на Влада заради нов сет на антикризни мерки

Работодавачите бараат побрзо формирање на Влада заради нов сет на антикризни мерки

Работодавачите бараат побрзо формирање на Влада заради нов сет на антикризни мерки

Работодавачите бараат побрзо формирање на Влада заради нов сет на антикризни мерки

НЛБ „короната“ не ја плаши, кредитирањето расте! Колкава е добивката?

НЛБ „короната“ не ја плаши, кредитирањето расте! Колкава е добивката?

Денеска истекува рокот: Има ли некој 300 милиони евра за гасифицирање на Македонија?

Денеска истекува рокот: Има ли некој 300 милиони евра за гасифицирање на Македонија?

ТЕШКО ЌЕ БИДЕ БЕЗ НОВ СЕТ МЕРКИ - работодавачите предупредуваат

ТЕШКО ЌЕ БИДЕ БЕЗ НОВ СЕТ МЕРКИ - работодавачите предупредуваат

КОРОНА КРИЗАТА НЕ ГО СПЛАСНА ИНТЕРЕСОТ - станови се бараат, цената никако не паѓа

КОРОНА КРИЗАТА НЕ ГО СПЛАСНА ИНТЕРЕСОТ - станови се бараат, цената никако не паѓа

ИМА ЛИ ШАНСИ СТРУЈАТА ДА НЕ ПОСКАПУВА - Да, вели Бислимовски, ако се откажат енергетските компании

ИМА ЛИ ШАНСИ СТРУЈАТА ДА НЕ ПОСКАПУВА - Да, вели Бислимовски, ако се откажат енергетските компании