20 Октомври, 2020
0.0273

ГРЦИТЕ ВО ДИЛЕМА: Самозаштита или карантин?

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 24 Септември, 2020

Грчката власт е во дилема што повеќе ќе помогне во борба со коронавирусот, дали самозаштита или карантин. 

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис вели дека го бираат првото. 

„Ќе кажам отворено. Дилемата е самозаштита или карантин. И знаејќи ги последиците од второто, должни сме да го избереме првото. Без многу зборови, но со малку постапки, проверени и ефективни: дистанца, лична хигиена, а особено маска, додека да се најде лек и вакцина. Секако, би се осмелил да кажам дека маската е вакцина, додека да дојде вакцината“, вели Мицотакис.

Изјави дека наредните недели ќе бидат одлучувачки за наредните месеци, а можеби и години.

Зголемен е бројот на кревети на Одделенијата за интензивна нега од 557 на скоро 1.000, вработени се околу 6.200 нови болничари и лекари, зголемен е дневниот број на тестови. 

Во земјата има  342 нови заразени, а 9 починаа. 

Вчера медиумите објавија дека Грција е пред здравствен колапс, и дека нема доволно места во болниците за инфицираните со Ковид - 19. 

Можеби ќе ве интересира

За прв пат од Втората светска војна воведуваат полициски час

За прв пат од Втората светска војна воведуваат полициски час

Красимир Каракачанов е во самоизолација, а со заразено лице контактирал и Радев

Красимир Каракачанов е во самоизолација, а со заразено лице контактирал и Радев

ОД УТРЕ: Полициски час во пет црногорски градови

ОД УТРЕ: Полициски час во пет црногорски градови

НЕБОЈША КАТИЌ: За време на пандемијата се случува невидена прераспределба на богатството - добиваат богатите

НЕБОЈША КАТИЌ: За време на пандемијата се случува невидена прераспределба на богатството - добиваат богатите

ДВАТА КУРШУМА УШТЕ МУ СЕ ВО ГЛАВАТА - вчера застреланиот Шарац е во критична состојба

ДВАТА КУРШУМА УШТЕ МУ СЕ ВО ГЛАВАТА - вчера застреланиот Шарац е во критична состојба

Познатиот трговски центар Ушче во Белград како на крими филм - еве како било пукано во млад човек

Познатиот трговски центар Ушче во Белград како на крими филм - еве како било пукано во млад човек

Карантин и во северна Грција

Карантин и во северна Грција

Во Хрватска и во БиХ црни статистики: Есенскиот бран на ковид зема се поголем замав

Во Хрватска и во БиХ црни статистики: Есенскиот бран на ковид зема се поголем замав

ЗАТВОРААТ ГРАДОВИ: Eдна од балканските земји го враќа карантинот

ЗАТВОРААТ ГРАДОВИ: Eдна од балканските земји го враќа карантинот