22 Октомври, 2020
0.0176

ГРЦИЈА ПРЕД КОЛАПС: Нема слободни кревети во болниците

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 23 Септември, 2020

Болниците во Грција се пред колапс поради пандемијата. 

Слободни кревети нема во регионот Атика

Здравствениот систем во регионот Атика во кој припаѓа и Атина пропаѓа затоа што  бројот на заразени со коронавирус продолжува да расте.

Најмалку 580 луѓе добиваат здравствена заштита во болниците. Просечната возраст на интубирани пациенти е 68 години, а на интензивна нега има и млади на возраст над 17 години.

Регистрирани се околу 300 случаи секој ден во последните две недели, додека капацитетот собира скоро половина од новите дијагнози на територијата (210 потврдени случаи беа регистрирани вчера).

Досега Грција брои 15.928 заразени со коронавирус, и 352 жртви.

Грција сега е пред повторно воведување на карантин. 

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО+ВИДЕО) Огромни количини град паднаа на Крит

(ФОТО+ВИДЕО) Огромни количини град паднаа на Крит

Српски вирусолог тврди дека коронавирусот се пренесува на сите можни начини

Српски вирусолог тврди дека коронавирусот се пренесува на сите можни начини

Бранислав Тиодоровиќ тврди дека пикот на епидемијата допрва доаѓа

Бранислав Тиодоровиќ тврди дека пикот на епидемијата допрва доаѓа

(ФОТО) Поради полицискиот час Љубљана се претвори во град на духови

(ФОТО) Поради полицискиот час Љубљана се претвори во град на духови

За прв пат од Втората светска војна воведуваат полициски час

За прв пат од Втората светска војна воведуваат полициски час

Красимир Каракачанов е во самоизолација, а со заразено лице контактирал и Радев

Красимир Каракачанов е во самоизолација, а со заразено лице контактирал и Радев

ОД УТРЕ: Полициски час во пет црногорски градови

ОД УТРЕ: Полициски час во пет црногорски градови

НЕБОЈША КАТИЌ: За време на пандемијата се случува невидена прераспределба на богатството - добиваат богатите

НЕБОЈША КАТИЌ: За време на пандемијата се случува невидена прераспределба на богатството - добиваат богатите

ДВАТА КУРШУМА УШТЕ МУ СЕ ВО ГЛАВАТА - вчера застреланиот Шарац е во критична состојба

ДВАТА КУРШУМА УШТЕ МУ СЕ ВО ГЛАВАТА - вчера застреланиот Шарац е во критична состојба