09 Август, 2022
0.0254

Гранатирани зграда и рекреативен центар во Одеса, Украина, загинаа 17 лица

Објавено во: Свет 01 Јули, 2022

Добивај вести на Viber

Најмалку 17 лица загинаа откако два руски проектили погодија висококатница и рекреативен центар во јужниот пристанишен град Одеса во раните утрински часови, соопштија украинските власти.

Вооружените сили на Украина издадоа предупредување со кое ги повикаа жителите да бараат засолниште откако се слушнаа три експлозии и аларми за воздушен напад непосредно пред 1 часот по полноќ по локално време, пишува Гардијан.

Портпаролот на војската на Одеса, Сергеј Брачук, во објава на својот официјален канал Телеграм, нешто пред два часот по полноќ додаде дека „непријателски проектил“ го погодил јужниот пристанишен град.

- За жал, има жртви - додаде тој.

Брачук подоцна изјави дека ракетниот напад го извршил „стратешки авион“ од правец на Црното Море.

- Едната ракета погоди деветкатна станбена зграда, другата погоди рекреативен центар во регионот Белгород-Днестар - рече тој.

Украинската Државна служба за вонредни состојби (СЕС) објави дека во петокот во шест часот наутро во напад врз станбена зграда загинале 14 лица, а 30 се повредени, меѓу кои три деца.

Во одвоен напад на рекреативниот центар загинаа три лица, меѓу кои и едно дете, а едно е повредено, соопшти СЕС.

„Гардијан“ истакнува дека не може веднаш да потврди детали за инцидентот.

Украинскиот пратеник Роман Хришчук сподели видео од наводниот напад.

„Само замислете: се будите и сфаќате дека нема излез“. „Луѓето беа заробени во нивните станови откако руски проектили погодија станбен облакодер во Одеса“, напиша тој покрај видеото.Претходно оваа недела, два руски крстаречки ракети X-22 погодија преполн трговски центар во централниот украински град Кременчук, при што загинаа најмалку 18 луѓе, а десетици беа повредени.

Украинското Министерство за одбрана соопшти дека нападот бил намерно темпиран да се совпадне со најфреквентните часови на трговскиот центар и да предизвика максимален број жртви.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека повеќе од 1.000 луѓе биле во зградата во моментот на нападот.

Нападот се случи откако украинските сили ги потиснаа руските сили од Змискиот остров, стратешки остров на Црното Море во близина на јужниот брег во близина на градот Одеса.

Русија го прикажа повлекувањето од Змискиот остров како „гест на добра волја“. Украинската војска соопшти дека Русите побегнале од островот со два глисери по украинските артилериски и ракетни напади.

Фото: EPA/ROMAN PILIPEY

Можеби ќе ве интересира

ЌЕ СЕ ГРАДАТ ФИЛМСКИ СТУДИЈА ВО СКОПЈЕ И ВО НИВ ЌЕ СЕ СНИМААТ ХОЛИВУДСКИ ФИЛМОВИ - познатата ѕвезда Џон Малкович со интересна најава

ЌЕ СЕ ГРАДАТ ФИЛМСКИ СТУДИЈА ВО СКОПЈЕ И ВО НИВ ЌЕ СЕ СНИМААТ ХОЛИВУДСКИ ФИЛМОВИ - познатата ѕвезда Џон Малкович со интересна најава

ЏОН ТРАВОЛТА СКРШЕН ОД СМРТТА НА ОЛИВИЈА ЊУТОН ЏОНС: Сенди, повторно ќе бидеме заедно, твојот Дени

ЏОН ТРАВОЛТА СКРШЕН ОД СМРТТА НА ОЛИВИЈА ЊУТОН ЏОНС: Сенди, повторно ќе бидеме заедно, твојот Дени

Поранешниот фронтмен на Пинк Флојд го нападна Бајден дека е воен злосторник кој ја поттикнува војната во Украина

Поранешниот фронтмен на Пинк Флојд го нападна Бајден дека е воен злосторник кој ја поттикнува војната во Украина

Дали Запорожје ќе се обедини со Русија?

Дали Запорожје ќе се обедини со Русија?

ГИ ФАТИВМЕ РУСКИТЕ ДОУШНИЦИ, ВРЕДЕШЕ ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС - градоначалникот на Миколаев се извини за непријатностите кај граѓаните

ГИ ФАТИВМЕ РУСКИТЕ ДОУШНИЦИ, ВРЕДЕШЕ ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС - градоначалникот на Миколаев се извини за непријатностите кај граѓаните

СЕ ФАЛЕЛА ДЕКА УЖИВА ВО УБИВАЊЕ УКРАИНЦИ - која е Олга, путиновата „волчица“, која беше разнесена од украински автомобил

СЕ ФАЛЕЛА ДЕКА УЖИВА ВО УБИВАЊЕ УКРАИНЦИ - која е Олга, путиновата „волчица“, која беше разнесена од украински автомобил

„ГРАЃАНИТЕ ДА СЕ СНАБДАТ СО СВЕЌИ“: ЕЛКОМ до политичарите-“не ги сфативте сериозно предупредувањата“

„ГРАЃАНИТЕ ДА СЕ СНАБДАТ СО СВЕЌИ“: ЕЛКОМ до политичарите-“не ги сфативте сериозно предупредувањата“

„НАТО Е КАНЦЕРОГЕН ТУМОР И ГИ РАЗБОЛУВА СИТЕ РАЗУМНИ ЛУЃЕ“: Остра порака на Медведев

„НАТО Е КАНЦЕРОГЕН ТУМОР И ГИ РАЗБОЛУВА СИТЕ РАЗУМНИ ЛУЃЕ“: Остра порака на Медведев

„СÈ Е ОДНАПРЕДНО ИСПЛАНИРАНО“: Кинескиот министер за надворешни ја открива вистинската причина за посетата на Пелоси на Тајван

„СÈ Е ОДНАПРЕДНО ИСПЛАНИРАНО“: Кинескиот министер за надворешни ја открива вистинската причина за посетата на Пелоси на Тајван