19 Мај, 2021
0.0223

Ѓоко Котевски ќе поднесе оставка како што побара Заев

Објавено во: Македонија 22 Февруари, 2019

Првиот човек на затворот Шутка, Ѓоко Котевски денеска изјави дека го прифаќа барањето на премиерот Зоран Заев за оставка. Тој кажа дека извештајот за физичкиот напад врз екс министрите, Миле Јанакиески и Спиро Ристовски ќе биде готов в понеделник. 

„Јас сум одговорен човек, професионалец, посветен на службата и кога службата ќе потфрли, логично е од професионални и морални причини, да се поднесе оставка. Од досегашната истрага за случувањата утврдени се пропусти во постапувањата и непочитувања на стандардните безбедносни протоколи од службата за обезбедување на затворот „Скопје“ и затоа преземам одговорност“, вели Котевски.

Премиерот Зоран Заев претходно побара оставка од Котевски. Тој изрази жалење и го осуди инцидентот кој се случи во затворот. 

Министерката за правда, Рената Тренеска Дескоска најави дека за случајот ќе има и истрага. 

Се огласија и од делегацијата на Европската Унија во земјава. Велат дека најостро осудуваат било каква форма на насилство и нагласија дека очекуваат истрага и одговорност за инцидентот.

Можеби ќе ве интересира

Заев од Брисел: Го очекуваме тоа што ни е ветено

Заев од Брисел: Го очекуваме тоа што ни е ветено

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Македонија протерува руски дипломат, во меѓувреме се појавија нови снимки од конгресот на СДСМ

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Македонија протерува руски дипломат, во меѓувреме се појавија нови снимки од конгресот на СДСМ

Државниот пазарен инспекторат има нов директор

Државниот пазарен инспекторат има нов директор

До 1-ви јуни останува на сила полицискиот час

До 1-ви јуни останува на сила полицискиот час

Ќе има јавна дебата за Законот за дивоградби

Ќе има јавна дебата за Законот за дивоградби

Вчера имало две групни тепачки во Скопје

Вчера имало две групни тепачки во Скопје

Грција и Бугарија имаат најголем интерес нашата европска приказна да успее, вели Димитров

Грција и Бугарија имаат најголем интерес нашата европска приказна да успее, вели Димитров

Заев повторно патува во Брисел - со кого ќе се сретне?

Заев повторно патува во Брисел - со кого ќе се сретне?

Зошто Пендаровски се вакцинираше во Куманово?

Зошто Пендаровски се вакцинираше во Куманово?