18 Април, 2021
0.0281

ГИГАНТОТ БОИНГ МОРА ДА ГО ОДВРЗЕ ЌЕСЕТО: Милионски пенали поради ова

Објавено во: Економија 26 Февруари, 2021

Боинг во последните години имаше бројни предизвици и проблеми во бизнисот, пред сè, кога зборуваме за две несреќи, од 2018 и 2019 година, при што загинаа вкупно 346 патници.

Станува збор за модел од 737 MAX кој веднаш беше повлечен, а до неодамна работеше на својот софтвер. Исто така, донесена е одлука дека американскиот гигант мора да плати 2,5 милијарди долари поради овие авионски несреќи.

Најновата вест е дека Боинг, американски производител кој постои од 1916 година, се согласил да плати казна од 6,6 милиони американски долари откако регулаторот за авијација - Федералната управа за воздухопловство на САД (ФАА) - утврдил дека компанијата не го почитувала договорот за безбедноста за 2015 година .

Казната вклучува 5,4 милиони долари за непочитување на договорот во кој Боинг се обврза да ги менува своите внатрешни процеси заради подобрување, а исто така требаше да даде предност на усогласеноста со прописите.

Исто така има и дополнителна казна од 1,21 милион долари. ФАА наведува дека „Боинг не ги исполнил сите свои обврски од договорот за спогодба“. За потсетување, американскиот гигант веќе плати 12 милиони долари како дел од порамнувањето, пред шест години.

Можеби ќе ве интересира

СДСМ: Од утре исплата на помошта од 1,9 милијарди денари

СДСМ: Од утре исплата на помошта од 1,9 милијарди денари

Хотелите од Охрид и Струга се договорија, ќе има специјален попуст за Србите

Хотелите од Охрид и Струга се договорија, ќе има специјален попуст за Србите

Угостители: Банките и извршителите ни се закануваат, во вторник протест пред Министерството за финансии

Угостители: Банките и извршителите ни се закануваат, во вторник протест пред Министерството за финансии

Високите цени на брашното и маслото ќе останат до следната жетва

Високите цени на брашното и маслото ќе останат до следната жетва

Црна Гора купи два авиони за 21 милиони евра

Црна Гора купи два авиони за 21 милиони евра

Кој тајкун ќе ги купи? „Реплек“ продава 6,88 отсто од акциите за 240 милиони денари преку „се или ништо“

Кој тајкун ќе ги купи? „Реплек“ продава 6,88 отсто од акциите за 240 милиони денари преку „се или ништо“

Псалтиров, Саити, Тунева и Ајдини избрани за први економски советници-промотори

Псалтиров, Саити, Тунева и Ајдини избрани за први економски советници-промотори

Продолжува акционерската битка во Реплек: Туџаров и Зимбакова предлагаат нови членови на Надзорниот одбор

Продолжува акционерската битка во Реплек: Туџаров и Зимбакова предлагаат нови членови на Надзорниот одбор

ВЛАДАТА ДО КСС КОИ ПРОТЕСТИРАА - не сте репрезентативен синдикат, а сепак сте вклучени во Економско-социјалниот совет, се што ние правиме, е во интерес на работниците

ВЛАДАТА ДО КСС КОИ ПРОТЕСТИРАА - не сте репрезентативен синдикат, а сепак сте вклучени во Економско-социјалниот совет, се што ние правиме, е во интерес на работниците