02 Декември, 2022
0.0307

Фунтата закрепна во однос на доларот, еврото зајакна за половина процент

Објавено во: Економија 27 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Фунтата се зголеми во однос на доларот денеска, поттикната главно од напорите на инвеститорите да го заработат профитот и растот на приносите на британските обврзници, но трговците останаа нервозни за пошироките импликации од рекордниот пад на британската валута во понеделникот.

Како што доларот поевтини, фунтата порасна за 1,0 отсто во Азија на 1,0805 долари и за речиси 5,0 отсто повеќе од вчерашното ниско ниво од 1,0327 долари.

Еврото порасна за 0,5 отсто на 0,9651 долари, закрепнувајќи се од најниското ниво во последните две децении од 0,9528 долари, на кое падна под притисок на енергетската криза и новите ризици од ескалација на војната во Украина, објави Ројтерс.

Новозеландскиот долар, исто така, порасна за 1,0 отсто во однос на американската валута, што е негова прва добивка по седум сесии, а австралискиот долар порасна за 0,7 отсто.

Индексот на американскиот долар, кој ја мери зелената банкнота во однос на кошницата од шест ривали, денеска падна на 113,51 поен од 20-годишниот максимум од 114,58 поени, постигнат во понеделникот.

Минатата недела Јапонија интервенираше на девизниот пазар за првпат по децении за да го поддржи слабеењето на јенот, што засега беше доволно да го спречи натамошниот пад на домашната валута. Според последните податоци од пазарот, јенот утрово се тргуваше по цена од 144,41 јени за долар.

Кинескиот јуан, кој во понеделникот потона на најниското ниво во последните две и пол години, денеска се стабилизира на 7,1589 јуани за долар.


Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Скокнал бројот на Германци кои работат со скратено работно време

Скокнал бројот на Германци кои работат со скратено работно време

ЕУ ќе зададе удар на цената на руската нафта - има договор?

ЕУ ќе зададе удар на цената на руската нафта - има договор?

Газдите во Германија не сакаат млади работници?

Газдите во Германија не сакаат млади работници?

НЛБ Банка прогласена за „Банка на годината за 2022“ од The Banker

НЛБ Банка прогласена за „Банка на годината за 2022“ од The Banker

ОБЈАВЕНИ НАЈНОВИТЕ БРОЈКИ ЗА МАКЕДОНСКИОТ БДП - раст од само два отсто, градежништвото потфрли и слабо ја билдаше економијата

ОБЈАВЕНИ НАЈНОВИТЕ БРОЈКИ ЗА МАКЕДОНСКИОТ БДП - раст од само два отсто, градежништвото потфрли и слабо ја билдаше економијата

Електродистрибуција ги извести институциите кои компаниите треба да се вратат на отворен пазар

Електродистрибуција ги извести институциите кои компаниите треба да се вратат на отворен пазар

Македонија2025 со силен придонес за економскиот развој фокусиран на младите

Македонија2025 со силен придонес за економскиот развој фокусиран на младите

РАМЕН ДАНОК: ВАНЧО УЗУНОВ - ова не е левичарски, нашите луѓе го сметаат данокот за казна, МИЛЕ БОШКОВ - бизнисот ја поздравува владината одлука

РАМЕН ДАНОК: ВАНЧО УЗУНОВ - ова не е левичарски, нашите луѓе го сметаат данокот за казна, МИЛЕ БОШКОВ - бизнисот ја поздравува владината одлука

ШВАЈЦАРИЈА ОТКРИ КОЛКУ ВРЕДИ ЗАМРЗНАТИОТ РУСКИ ИМОТ: Санкциониран само мал дел од она што Русите го поседуваат

ШВАЈЦАРИЈА ОТКРИ КОЛКУ ВРЕДИ ЗАМРЗНАТИОТ РУСКИ ИМОТ: Санкциониран само мал дел од она што Русите го поседуваат