05 Јуни, 2020
0.0673

ФРАНЦУСКИ ПОЛИТИЧАР: За БиХ и другите земји од регионот нема место во ЕУ

Објавено во: Македонија, Свет 27 Ноември, 2019

Францускиoт европратеник Жордан Бардеља, од редовите на Националниот фронт на Марин Ле Пен, до Европската комисија достави иницијатива за прекинување на процесот на проширување со БиХ.

Во иницијативата стои дека за БиХ и другите земји од регионот нема место во ЕУ.

Тој  наведува дека актуелната мигрантска криза зборува за неприлагоденоста на балканските земји да се приклучат кон подрачјето во кое луѓето ја уживаат слободата на движење, а тоа е ЕУ.

„Почетната проценка на ЕК утврди дека земјата не исполнила серија критериуми што се однесуваат на правното наследство на ЕУ, што значи дека се потребни  значителни поодбрувања во областите на информирањето и медиумите, социјалната политика, вработувањето и правосудниот и безбедносниот апарат. Што е уште полошо, проценката на еколошката политика во земјата била целосно неспоива со стандардите на ЕУ. Речиси 34 милиони евра, средства од ЕУ, во 2018 година и биле ставени на располагање на БиХ за таа цел, а за аранжманите за управување со миграциите во земјата се расправало на пленарна седница во Брисел, во ноември 2019 година“ - истакна Бардеља.

Во актот тој наведува дека БиХ дури на 15 февруари 2015 година, осум години по склучувањето на Договорот за стабилизација и асоцијација, се пријавила за приклучување кон ЕУ.

Неодамна претседателот на Франција, Емануел Макрон изјави дека БиХ е темпирана бомба, а оваа изјава ги налути босанските власти. Претседавачот со Претседателството на БиХ, Жељко Комшиќ, му одговори дека нема терористички напади во Босна и Херцеговина и го повика Макрон да ја посети земјата и лично да види каква е состојбата.

Можеби ќе ве интересира

ГРЦИЈА ОФИЦИЈАЛНО ПОТВРДИ: Добредојде за српските туристи од 15.јуни

ГРЦИЈА ОФИЦИЈАЛНО ПОТВРДИ: Добредојде за српските туристи од 15.јуни

ОТВОРАЊЕ НА ГРАНИЦИТЕ: Можен датум 15. јуни, се ќе зависи од бројот на новозаразени

ОТВОРАЊЕ НА ГРАНИЦИТЕ: Можен датум 15. јуни, се ќе зависи од бројот на новозаразени

БУЈАР ОСМАНИ: Ве молам погледнете го видеото како се пренесува вирусот на заеднички ручек

БУЈАР ОСМАНИ: Ве молам погледнете го видеото како се пренесува вирусот на заеднички ручек

ВИКЕНДИЦИТЕ ВО МАВРОВО И СТАНОВИТЕ ВО ОХРИД ПОЛНИ: Бесот ги натера да избегаат од карантинот

ВИКЕНДИЦИТЕ ВО МАВРОВО И СТАНОВИТЕ ВО ОХРИД ПОЛНИ: Бесот ги натера да избегаат од карантинот

Епидемиологот Оровчанец за Фактор: Не требаа големи рестрикции на почетокот, епидемијата летоска ќе исчезне

Епидемиологот Оровчанец за Фактор: Не требаа големи рестрикции на почетокот, епидемијата летоска ќе исчезне

ПОСЛЕДЕН КАРАНТИН: Д-р. Виктор Исјановски за Фактор

ПОСЛЕДЕН КАРАНТИН: Д-р. Виктор Исјановски за Фактор

РЕКОРД: Скопје го напуштија 20.000 возила

РЕКОРД: Скопје го напуштија 20.000 возила

ФАКТОР НА ДЕНOT: Денес 120 нови заразени, стартува полицискиот час

ФАКТОР НА ДЕНOT: Денес 120 нови заразени, стартува полицискиот час

СТАРТУВА ЗА ДВА ЧАСА: Неколку општини одат во 80 часовен карантин

СТАРТУВА ЗА ДВА ЧАСА: Неколку општини одат во 80 часовен карантин