20 Ноември, 2019
0.0197

Изјавата на Макрон дека се „темпирана бомба“ ги налути властите во БиХ

Објавено во: Балкан 08 Ноември, 2019

Изјавата на францускиот претседател Емануел Макрон дека не се проблем Македонија и Албанија, туку Босна која е „темпирана бомба“ затоа што се враќаат џихадистите од Сирија, ги налути властите во БиХ. 

Претседавачот со Претседателството на БиХ, Жељко Комшиќ, денеска изјави дека нема терористички напади во Босна и Херцеговина и го повика Емануел Макрон да ја посети земјата и лично да види каква е состојбата.

Комшиќ го информираше францускиот амбасадор во БиХ, Гијом Русон денескa за точните податоци што им се достапни на БиХ и на партнерите земји за бројот на луѓе од оваа земја кои биле или се на странските фронтови. Тој го информираше Русон за бројот на убиени граѓани на БиХ на странски фронтови, како и за бројот на оние што се гонети поради останување на тие фронтови.

„Макрон призна дека БиХ е „темпирана бомба“, која претставува опасност за ЕУ поради исламскиот тероризам“, изјави српскиот член на претседателството на Босна и Херцеговина Милорад Додик.

Додик вели дека Макрон го кажал она на што тој долго укажува. 

Тој истакна дека Макрон со својата изјава признал дека вака наказно устроена БиХ претставува опасност за Европската Унија поради исламскиот тероризам и војниците на џихадот кои беа регрутирани во БиХ за боиштата во Сирија, Ирак, а кои сега се враќаат во земјата.

Можеби ќе ве интересира

Улица во српското село Јабука ќе биде именувана по Тоше Проески

Улица во српското село Јабука ќе биде именувана по Тоше Проески

Рама и Тачи се состанаа за балканскиот „Мини Шенген“

Рама и Тачи се состанаа за балканскиот „Мини Шенген“

(ФОТО) Снегот ги изненади жителите на една балканска земја

(ФОТО) Снегот ги изненади жителите на една балканска земја

Терорист сакал да изврши напад во манастир на Косово

Терорист сакал да изврши напад во манастир на Косово

Во Македонија само 58 отсто од населението живее урбанизирано

Во Македонија само 58 отсто од населението живее урбанизирано

Развиорил албанско знаме во Бар, Црна Гора го протера

Развиорил албанско знаме во Бар, Црна Гора го протера

Бебе почина во прифатниот центар за бегалци и мигранти на Лезбос

Бебе почина во прифатниот центар за бегалци и мигранти на Лезбос

Во соседна земја 34.000 пензионери секој ден одат на работа

Во соседна земја 34.000 пензионери секој ден одат на работа

Вучиќ бил во животна опасност

Вучиќ бил во животна опасност