06 Април, 2020
0.0502

Филипче: Имаме уште една почината пациентка на 66 годишна возраст

Објавено во: Македонија, Корона Вирус 25 Март, 2020

Mинистерот за здравство, Венко Филипче денеска на прес-конференција изјави дека имаме уште една почината пациентка на 66 годишна возраст од Дебар. 

Таа имала хипертензија, а беше на респираторна машина. 

Бројот на заразени е 177. Од денес ново е тоа што има заразени во Прилеп и Велес. 

Тестирани се 4 лица, и за нив ќе има ново тестирање. 

Ако и тој тест е негативен, пациентите ќе бидат пуштени на домашно лекување. 

Од новите 29, пет лица се од кожната клиника. 

Тие се во добра општа состојба. 

„Добро е што дел од пациентите се откриваат во рана фаза, на тој начин здравствениот систем ги амортизира“, рече Филипче. 

Нагласи дека има и случаи каде заразените немаат симптоми. 

Можеби ќе ве интересира

Жерновски го пофали лидерот на грчката опозиција Ципрас

Жерновски го пофали лидерот на грчката опозиција Ципрас

Влада: Трошоците за СЈО подобро сега да се платат, отколку подоцна по судски пат и со камати

Влада: Трошоците за СЈО подобро сега да се платат, отколку подоцна по судски пат и со камати

Детектор анкета: Над 20% од вработените граѓани останале без своето работно место поради корона кризата

Детектор анкета: Над 20% од вработените граѓани останале без своето работно место поради корона кризата

ПЕТТА ПРИНОВА КАЈ ПРАТЕНИКОТ МИЛОШОСКИ - малиот Филип внесе радост во семејството

ПЕТТА ПРИНОВА КАЈ ПРАТЕНИКОТ МИЛОШОСКИ - малиот Филип внесе радост во семејството

Почина мајката на сопругата на претседателот Пендаровски, се чекаат резултати од тестот за коронавирусот

Почина мајката на сопругата на претседателот Пендаровски, се чекаат резултати од тестот за коронавирусот

Заразени лекари и медицински сестри вкупно 52, кажа Филипче

Заразени лекари и медицински сестри вкупно 52, кажа Филипче

Филипче: Двајца починати пациенти, почнува втората фаза на епидемијата

Филипче: Двајца починати пациенти, почнува втората фаза на епидемијата

СЛЕДЕТЕ ВО ЖИВО: Најнови податоци за коронавирусот

СЛЕДЕТЕ ВО ЖИВО: Најнови податоци за коронавирусот

10 македонски града без ниту еден заразен со Ковид-19

10 македонски града без ниту еден заразен со Ковид-19