12 Август, 2020
0.0412

ФАКТОР ДОЗНАВА: Македонија денеска ја издава новата еврообврзница

Објавено во: Економија 27 Мај, 2020

Македонија ја издава новата еврообврзница. Станува збор за шестгодишна еврообврзница со максимална камата од 4,5 проценти. Процесот почна денеска и заинтересираните инвеститори веќе може да купуваат од обврзниците кои ги нуди земјава, дознава Фактор. Во објавата стои дека процесот ќе се заокружи на 3 јуни и дека земјава ја издава за да го поддржи буџетот за 2020 и 2021 година.

Целата опреција ја водат финансиските институции Сити (БиД), Дојче банк, Ерсте груп и ЈП Морган.

Инаку вчера министерката за финансии Нина Ангеловска, гувернерката Анита Ангеловска Бежоска имале видео презентација со заинтересираните инвесттори. На неа учествувале и други претставници од двете институции. Таа се прави наместо стандардното роуд шоу што се одржува пред издавањето на еврообврзниците што сега беше невозможно да се одржи. 

Македонија има рејтинг ББ минус стабилен според Стандард и Пурс и ББ Плус со негативни изгледи според Фитч. 

Владата соопшти претходно дека максималниот износ на еврообврзницата ќе биде 800 милиони евра.

Александра Томиќ

Можеби ќе ве интересира

Поскапува нафтата на меѓународните пазари

Поскапува нафтата на меѓународните пазари

Димитриеска-Кочоска: Втор ТАТ, пропаѓањето на Еуростандард банка претставува уште еден голем неуспех на актуелната власт

Димитриеска-Кочоска: Втор ТАТ, пропаѓањето на Еуростандард банка претставува уште еден голем неуспех на актуелната власт

КОСТОВСКИ ЗА ФАКТОР: Ако планираа да не затворат, тоа требаше да го сторат пред една година, а не да дозаглавиме со уште 15 милиони евра

КОСТОВСКИ ЗА ФАКТОР: Ако планираа да не затворат, тоа требаше да го сторат пред една година, а не да дозаглавиме со уште 15 милиони евра

По 11 години една европска земја влегува во рецесија

По 11 години една европска земја влегува во рецесија

Младите Македонци многу доцна заминуваат од домот на родителите, потврди Евростат

Младите Македонци многу доцна заминуваат од домот на родителите, потврди Евростат

СОН НА СЕКОЈ ВТОР АВСТРИЕЦ: Сакаат работна недела од 30 часа

СОН НА СЕКОЈ ВТОР АВСТРИЕЦ: Сакаат работна недела од 30 часа

Што најчесто работат Балканците во Германија?

Што најчесто работат Балканците во Германија?

Уште еден протест против поскапувањето на струјата, Чаир повикува учесници и од другите населби во Скопје

Уште еден протест против поскапувањето на струјата, Чаир повикува учесници и од другите населби во Скопје

Генерали Инвестментс советува:Ликвидносната поддршка за обврзниците и акциите продолжува да го принудува растот на цените на берзата

Генерали Инвестментс советува:Ликвидносната поддршка за обврзниците и акциите продолжува да го принудува растот на цените на берзата