20 Мај, 2024
0.0278

ЕВЕ КАДЕ ГИ ВЛОЖУВААТ СВОИТЕ ПАРИ 0,001 ПРОЦЕНТ ОД НАЈБОГАТИТЕ: Живеат поинаку од остатокот од светот

Објавено во: Финансии 22 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Ултрабогатите, со сите свои пари, живеат поинаку од остатокот од светот, па нивните инвестициски стратегии изгледаат значително различни од просечното портфолио на инвеститорите.

„Иако не постои официјален праг за влез во клубот од 0,001 отсто, центимилионерите или поединците со вкупна нето вредност од над 100 милиони долари се доволно богати за да бидат дел од овој клуб“, рече Кевин Тенг, извршен директор на VRISE Wealth Management Singapore. компанија за управување со богатството за ултра богати поединци со висока нето вредност.

На глобално ниво, популацијата на стомилионери изнесува околу 28.420 поединци и тие се главно концентрирани во Њујорк, Заливот, Лос Анџелес, Лондон и Пекинг, според податоците на VRISE, пишува CNBC, а пренесува Bizlife.

„Овие градови имаат силна финансиска инфраструктура, живи претприемачки екосистеми и профитабилни пазари на недвижности, што ги прави привлечни дестинации за ултра богатите“, изјави Тенг за CNBC.

И оваа демографија која „епитомизира екстремно богатство“ е селективна кога станува збор за инвестиции, рече Тенг.

„Тие денес не инвестираат во богати, брзи работи, неликвидни работи. На пример, тоа значи дека тие навистина не работат со акции со кои се тргува јавно“, рече Салваторе Бушеми, извршен директор на Дандрев Партнерс, приватна семејна инвестициска канцеларија.

„Тие дури и навистина не инвестираат во криптовалути, верувале или не“, изјави Бушеми за CNBC. „Она што тие го бараат е да го зачуваат своето наследство и нивното богатство.

Недвижности

Како резултат на тоа, портфолијата на центимилионерите често содржат „многу силни, стабилни својства“, рече Бушеми. Овие богати поединци гравитираат кон недвижен имот од класа А или имоти од инвестициска класа кои вообичаено биле изградени во последните 15 години. Основачот и претседател на Tiger 21, мрежа на претприемачи и инвеститори со ултра висока нето вредност, изјави за CNBC дека инвестициите во недвижности обично претставуваат 27 отсто од портфолијата на овие поединци.

Семејни канцеларии

Поединците со такво богатство обично имаат пари управувани од семејни канцеларии, кои се справуваат со сите работи, вклучувајќи го и нивното наследство, сметките за домаќинството, кредитните картички, непосредните семејни трошоци итн.

„Овие семејни канцеларии често имаат добротворни фондации и ризичен капитал што инвестираат во стартапи со висок раст“, ​​рече Амоилс.

Бројот на семејни канцеларии ширум светот е тројно зголемен од 2019 година, надминувајќи 4.500 минатата година со проценет вкупен имот од 6 трилиони долари.

Алтернативни инвестиции

Поединци со ултра висока нето вредност, исто така, размислуваат за потенцијално купување удели во професионални спортски тимови, рече Бушеми.

„Многу мала група има можност да влезе во клубовите и потребно е многу повеќе од пари“, рече тој.

Ексклузивноста е главната атракција, бидејќи овие богати поединци сакаат да се дружат со луѓе со сличен статус, објасни Бушеми. Поседувањето удел во спортски тим е начин овие поединци да го легитимизираат својот статус, рече тој, „да ви даде титула витез во Соединетите држави кога ќе купите тим од НФЛ“, рече тој.

Тенг од VRISE, исто така, истакна дека 0,001% од поединците посветуваат поголемо внимание на фиксниот приход, приватните заеми и алтернативните инвестиции. Тој рече дека приватното кредитирање добива на сила бидејќи инвеститорите бараат извори на принос надвор од конвенционалните пазари.

„Овој тренд го одразува растечкиот апетит за нетрадиционални средства кои нудат уникатни профили на ризик и поврат“, рече Тенг, истакнувајќи дека алтернативните инвестиции вклучуваат ризичен капитал, приватен капитал и недвижен имот.

Б92

Можеби ќе ве интересира

КОЛКАВИ СЕ ПЛАТИТЕ НА РЕГУЛАТОРИТЕ ЗА СТРУЈА И ВОДА: годишниот извештај открива колку се троши на плати и надоместоци за вработените

КОЛКАВИ СЕ ПЛАТИТЕ НА РЕГУЛАТОРИТЕ ЗА СТРУЈА И ВОДА: годишниот извештај открива колку се троши на плати и надоместоци за вработените

„ФОРБС“ ОТКРИ ПОВЕЌЕ ОД 20 МИЛИЈАРДЕРИ СО БРОЕН ИМОТ ВО ДУБАИ: Рајот за богаташите е тука

„ФОРБС“ ОТКРИ ПОВЕЌЕ ОД 20 МИЛИЈАРДЕРИ СО БРОЕН ИМОТ ВО ДУБАИ: Рајот за богаташите е тука

ПОКРЕНА БИЗНИС СО КРЕВЕТИ, БЕЗ НИЕДЕН КРЕВЕТ: Запознајте го Брајан Чески, креаторот на платформата Airbnb

ПОКРЕНА БИЗНИС СО КРЕВЕТИ, БЕЗ НИЕДЕН КРЕВЕТ: Запознајте го Брајан Чески, креаторот на платформата Airbnb

Оваа работа може да ви донесе и до 15 000 евра по сезона: Си работите 10 минути покрај море, а покрај тоа капнува и бакшиш!

Оваа работа може да ви донесе и до 15 000 евра по сезона: Си работите 10 минути покрај море, а покрај тоа капнува и бакшиш!

Оние жолти мали центи кои ви се моткаат низ паричник можеби вредат многу повеќе: На една вредноста и е 2500 евра-еве ја листата

Оние жолти мали центи кои ви се моткаат низ паричник можеби вредат многу повеќе: На една вредноста и е 2500 евра-еве ја листата

БАНКАРСКА ЕКСКЛУЗИВА: СЛОВЕНЕЧКАТА НЛБ ПЛАНИРА ДА ЈА ПРЕЗЕМЕ АВСТРИСКАТА АДИКО БАНКА - таа е моќна во регионот, еве што би добиле Словенците

БАНКАРСКА ЕКСКЛУЗИВА: СЛОВЕНЕЧКАТА НЛБ ПЛАНИРА ДА ЈА ПРЕЗЕМЕ АВСТРИСКАТА АДИКО БАНКА - таа е моќна во регионот, еве што би добиле Словенците

„МРТВА ТРКА“ МЕЃУ ЕДНА БАНКА И ЕДЕН ТЕЛЕКОМУНИКАЦИСКИ ГИГАНТ - кој колку „тежи“ на домашната бизнис сцена

„МРТВА ТРКА“ МЕЃУ ЕДНА БАНКА И ЕДЕН ТЕЛЕКОМУНИКАЦИСКИ ГИГАНТ - кој колку „тежи“ на домашната бизнис сцена

ВРЕДАТ НЕВЕРОЈАТНИ 43 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ И ПРОДАВААТ 35 ВИДОВИ БОНБОНИ: Ја создадоа Нутела, а никој никогаш не ги видел нивните погони

ВРЕДАТ НЕВЕРОЈАТНИ 43 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ И ПРОДАВААТ 35 ВИДОВИ БОНБОНИ: Ја создадоа Нутела, а никој никогаш не ги видел нивните погони

НАД ПЕТ МИЛИОНИ ЕВРА НЕ ЧИНЕЛО ЛЕКУВАЊЕТО ВО СТРАНСТВО – еве каде најчесто се упатуваат пациентите за кои нема лек дома

НАД ПЕТ МИЛИОНИ ЕВРА НЕ ЧИНЕЛО ЛЕКУВАЊЕТО ВО СТРАНСТВО – еве каде најчесто се упатуваат пациентите за кои нема лек дома