21 Октомври, 2021
0.1213

Џес Бејли по две и пол години откако си замина: Се сретна со Пендаровски во Њујорк

Објавено во: Македонија 22 Септември, 2021

Поранешниот амбасадор на САД, Џес Бејли, во Њујорк оствари средба со македонскиот претседател Стево Пендаровски. Искусниот дипломат за прв пат формално се сретнува со македонски политичар по две и пол години откако си замина од Македонија.

„Во Њујорк се сретнав со поранешниот американски амбасадор во нашата држава, Џес Бејли. Разговаравме за актуелните состојби во Северна Македонија и за случувањата во поширокиот регион“, напиша Пендаровски на Фејсбук.

Шефот на државата, кој во Њујорк престојува на Генералното собрание на ОН, му се заблагодарил на Бејли за континуираната поддршка што ја добива Македонија од САД.

Бејли одигра клучна улога како амбасадор на САД во надминувањето на политичката криза во Македонија пред и по парламентарните избори во 2016, а си замина во март 2019.

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Заев вели дека пораката е примена, добиле жолт картон, но ќе се поправат

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Заев вели дека пораката е примена, добиле жолт картон, но ќе се поправат

Скопје има најмногу, а Демир Капија само еден активен случај на коронавирусот

Скопје има најмногу, а Демир Капија само еден активен случај на коронавирусот

Повозрасна скопјанка настрада при пожар во својот дом

Повозрасна скопјанка настрада при пожар во својот дом

Заев вети дека ќе ги послушаат граѓаните за да не добијат црвен картон

Заев вети дека ќе ги послушаат граѓаните за да не добијат црвен картон

Арсовска и Муцунски претставија проект за ИТ-центар во Општина Аеродром

Арсовска и Муцунски претставија проект за ИТ-центар во Општина Аеродром

Тетовец уценувал сограѓанин дека ќе објави компромитичарки фотографии за што повеќе пати земал пари

Тетовец уценувал сограѓанин дека ќе објави компромитичарки фотографии за што повеќе пати земал пари

Ни претстои неработен ден за сите граѓани

Ни претстои неработен ден за сите граѓани

Уште 487 заразени со коронавирусот и 20 починати

Уште 487 заразени со коронавирусот и 20 починати

Таравари најавува дека Алијанса во Кичево ќе го поддржи кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Јовановски

Таравари најавува дека Алијанса во Кичево ќе го поддржи кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Јовановски