24 Мај, 2022
0.0229

ДОЈДЕ ДА ИГРА ТЕНИС, НЕ Е ОРУЖЈЕ ЗА МАСОВНО УНИШТУВАЊЕ: Австралискиот тенисер Кирјос ќе носи маска со „Новак“ и маица на која ќе пишува „ИДЕМО“

Објавено во: Свет 15 Јануари, 2022

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ вечерва од 23.30 часот го чека судењето, по што дефинитивно ќе знае дали ќе може да учествува на овогодинешниот Австралија опен.

Неговиот адвокатски тим веќе оствари една „победа“, бидејќи одлуката ќе ја донесе „тричлена комисија“, што значи дека пресудата ќе биде правосилна, па министерот Алекс Хок не може да поднесе жалба, но се добива впечаток дека целата Австралија е против него. Еден од ретките кој е „гласот на разумот“ во целата ситуација е Ник Кирјос.

Ова е најголемото изненадување во целата приказна, бидејќи Кирјос со години е најгласниот критичар на Новак Ѓоковиќ, но најмногу го поддржува од почетокот на драмата во Австралија. За разлика од Рафаел Надал.

-Министерот Алекс Хок вели дека Новак Ѓоковиќ е закана за нашите граници, јас велам не, го третираме како оружје за масовно уништување. Дојде да игра тенис, разбирам дека го напаѓаат затоа што не бил вакциниран, но тој има документација која дозволува игра. Сега сиот гнев го насочија кон него за да го исфрлат од државата. Ништо не направил, само сака да игра тенис. Важно е да игра тука и важно е за спортот, вели додаде Кирјос.

Ник Кирјос не само што навива Новак Ѓоковиќ да си ја врати визата и да игра на Австралија опен, туку и ќе му даде целосна поддршка. Австралиецот нема да учествува на турнирот бидејќи е позитивен на корона вирусот, но доколку српскиот тенисер стигне во финалето, Кирјос ќе биде на трибините.

-Сакам да го освои Австралија опен, а потоа ќе шетам со маица на која пишува „ИДЕМО“ и маска со Новак Ѓоковиќ. Би било кул, изјави насмеаниот Кирјос.

Австралиецот потврди и дека Новак неодамна го контактирал преку социјалните мрежи.

-Новак ме контактираше преку Инстаграм и ми се заблагодари што застанав зад него, не го очекуваше тоа од мене, очигледно е дека е под голем притисок, цел свет е против него. Мислам дека му е потребна човечка поддршка...рече Ник Кирјос.


Можеби ќе ве интересира

БАРАЊЕ ДО ПУТИН ДИРЕКТНО ОД БРИСЕЛ: „Русија да ја деблокира клучната рута, ова е покана“

БАРАЊЕ ДО ПУТИН ДИРЕКТНО ОД БРИСЕЛ: „Русија да ја деблокира клучната рута, ова е покана“

ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ВО УНГАРИЈА ПРОГЛАСИ ОРБАН: „Војната во Украина е закана за земјата, мерката тапува на сила од полноќ“

ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ВО УНГАРИЈА ПРОГЛАСИ ОРБАН: „Војната во Украина е закана за земјата, мерката тапува на сила од полноќ“

ШОЈГУ ДАДЕ ЗАПРЕПАСТУВАЧКА ИЗЈАВА:„Украина ја опремуваат со нуклеарно оружје-се плашат од пораз“

ШОЈГУ ДАДЕ ЗАПРЕПАСТУВАЧКА ИЗЈАВА:„Украина ја опремуваат со нуклеарно оружје-се плашат од пораз“

100.000 ВОЈНИЦИ ВО БЛИЗИНА НА РУСКАТА ГРАНИЦА ВО ГОТОВНОСТ: Дали НАТО влегува во војна, еве што вели Столтенберг

100.000 ВОЈНИЦИ ВО БЛИЗИНА НА РУСКАТА ГРАНИЦА ВО ГОТОВНОСТ: Дали НАТО влегува во војна, еве што вели Столтенберг

НЕМА ПОТРЕБА ОД МАСОВНА ВАКЦИНАЦИЈА ВО ЕВРОПА, НО ГЕРМАНИЈА НАРАЧА 40.000 ВАКЦИНИ: Досега 131 потврдени случаи на мајмунски сипаници

НЕМА ПОТРЕБА ОД МАСОВНА ВАКЦИНАЦИЈА ВО ЕВРОПА, НО ГЕРМАНИЈА НАРАЧА 40.000 ВАКЦИНИ: Досега 131 потврдени случаи на мајмунски сипаници

НАЈМОЌНИТЕ ХАУБИЦИ ПРИСТИГНАА ВО КИЕВ-ПОДАРОК ​​ОД САД ЗА УКРАИНА: „Ова оружје не приближува до победата“-генералот Качур за Њујорк тајмс

НАЈМОЌНИТЕ ХАУБИЦИ ПРИСТИГНАА ВО КИЕВ-ПОДАРОК ​​ОД САД ЗА УКРАИНА: „Ова оружје не приближува до победата“-генералот Качур за Њујорк тајмс

„РУСИТЕ ГО КРАДАТ УКРАИНСКОТО ЖИТО И ГО ПРОДАВААТ ВО СТРАНСТВО“: Кулеба тврди-товарат жито на бродови кои заминуваат преку Босфор

„РУСИТЕ ГО КРАДАТ УКРАИНСКОТО ЖИТО И ГО ПРОДАВААТ ВО СТРАНСТВО“: Кулеба тврди-товарат жито на бродови кои заминуваат преку Босфор

ГЛАВНАТА УРЕДНИЧКА НА РТ СО ШОКАНТЕН ИСПАД-РУСИЈА МОРА ПОБЕДИ ИЛИ...„Работите ќе завршат лошо за човештвото“

ГЛАВНАТА УРЕДНИЧКА НА РТ СО ШОКАНТЕН ИСПАД-РУСИЈА МОРА ПОБЕДИ ИЛИ...„Работите ќе завршат лошо за човештвото“

ГИНАТ ЗА „ГРСТ“ ДОЛАРИ - ПУТИН СО БОНУСИ ГИ НАВЛЕКУВА ЛУЃЕТО ВО АРМИЈАТА: Колку заработува руски војник за 3 месеци

ГИНАТ ЗА „ГРСТ“ ДОЛАРИ - ПУТИН СО БОНУСИ ГИ НАВЛЕКУВА ЛУЃЕТО ВО АРМИЈАТА: Колку заработува руски војник за 3 месеци