25 Јануари, 2020
0.0180

Денеска Зоран Милевски Кичеец ќе ја слушне својата пресуда

Објавено во: Македонија 04 Декември, 2019

Пресудата за Зоран Милевски ќе биде објавена денеска откако вчера на судењето за случајот „Рекет“ призна вина, за разлика од другите обвинети - Катица Јанева и Бојан Јовановски, кои се декларираа како невиновни. По неговото признание доказите кои се однесуваа на него се издвојуваат од предметот и не се изведуваат пред судот.

-Со оглед дека обвинетиот ја призна вината се докажа дека го сторил делото. Предлагам судот да му изрече казна ценејќи ги сите олеснителни и отежителни околности, рече Русковска, пред да се одлучи за казната.

По читањето на обвинителниот акт, на изненадување на присутните третообвинетиот Кичеец ја призна вината.

„Да виновен сум. Свесен сум за последиците и признанието не го давам под присила“, рече тој.

Постапката против него, според процедурата, веднаш беше издвоена а пресудата ќе биде соопштена денес напладне. Милевски е обвинет за „Примање награда за противзаконито влијание“ за кое е предвидена казна од една до 10 години затвор.

Јанева и Милевски беа спроведени од нивните домови каде го издржуваат куќниот притвор, додека Јовановски беше донесен од истражниот затвор „Скопје“ во Шуто Оризари.

Јовановски и Јанева пак се изјавснија дека се невини и го отфрлија обвинителниот акт на Вилма Рускоска, шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција..

- Одам со крената глава и секого можам да погледнам во очи. Придонесов во борбата со криминалот и корупцијата “, кажа Јанева на почетокот на своето воведно обраќање.Таа ја обвини сега веќе поранешната колешка, Вилма Рускоска, дека го инстуриала обвинителниот акт и им порача на членовите на судскиот совет и поротниците дека не треба да се плашат од „тресење од гаќи“, рече Јанева.

Јовановски во своето воведно обраќање рече дека ќе се бори за да се утврди вистината и правдата „ до последната капка крв“.

- Доволна беше сензацијата на употребата на моето име. Обвинителката постојано етикетира и сега со употребата на „самонаречената естрадна ѕвезда“. Од кривично правен случај се претвори во случај на сензација. Мојот и животите на членовите на моето семејство беа загрозени. Се уништи еден медиум“, наведе Јованоски.

Судскиот процес продолжува во петок а треба да сведочат сопружниците Јордан и Ана Камчеви на барање на Обвинителството.


Можеби ќе ве интересира

Димитров: Николовски лаже дека никој од власта не бил во Давос

Димитров: Николовски лаже дека никој од власта не бил во Давос

Бирото за јавна безбедност ќе ја „лови“ порнографската група

Бирото за јавна безбедност ќе ја „лови“ порнографската група

Која е групата за порнографија меѓу средношколците - паника кај професорите и родителите

Која е групата за порнографија меѓу средношколците - паника кај професорите и родителите

Мајката и двата сина го задушиле таткото - МВР ги откри и тие се во притвор

Мајката и двата сина го задушиле таткото - МВР ги откри и тие се во притвор

Оливер Спасовски отиде во Центар Жупа и се пофали со социјалните мерки

Оливер Спасовски отиде во Центар Жупа и се пофали со социјалните мерки

Каде ли отишла младата жена, никој не знае веќе седми ден

Каде ли отишла младата жена, никој не знае веќе седми ден

Ја лажел жената дека му е кум на нејзиниот син и и зел 10 илјади денари

Ја лажел жената дека му е кум на нејзиниот син и и зел 10 илјади денари

Заев и врати на Ла Верита - немаа ништо против мене, инаку ќе ме уништеа

Заев и врати на Ла Верита - немаа ништо против мене, инаку ќе ме уништеа

Ќе го омекне ли Заев Мицкоски за законот - или пак ќе помагаат независните

Ќе го омекне ли Заев Мицкоски за законот - или пак ќе помагаат независните