20 Јануари, 2021
0.0203

ДАНИЛОВСКИ ЗА СЛАВИТЕ: Апелирам тие чествувања да бидат со високо ниво на свест

Објавено во: Македонија, Корона Вирус 01 Декември, 2020

Eпидемиологот Драган Даниловски се плаши дека претстојните слави ќе донесат епидемиолошки ризици. 

Даниловски вели  дека народот кај нас во просек исто како и во други земји има менталитет со отсуство на емпатија, сочувство и совест.

„Се плашам дека тоа што следуваат славите ќе донесе нови ризици. Апелирам тие чествувања да бидат со високо ниво на свест“, рече Даниловски   во Студио 10 на Тв 24 и потсети дека и црковните власти повикаа во црква да се влегува со маска.

Објасни дека оваа пандемија ги исфрли на површина сите недостатоци и наведе дека кафулињата се полни иако се апелира да нема групирања. 

Вчера се регистрирани 336 нови случаи на коронавирус, а пoчинати се 32 луѓе. 

Можеби ќе ве интересира

Намалување и позитивните и на смртните случаи во однос на претходната недела

Намалување и позитивните и на смртните случаи во однос на претходната недела

НЕ Е ПОЛИЦАЕЦ ЧОВЕКОТ ШТО ПОМИНА ПАТАРИНА САМО СО ЛЕГИТИМАЦИЈА - МВР го расчисти случајот

НЕ Е ПОЛИЦАЕЦ ЧОВЕКОТ ШТО ПОМИНА ПАТАРИНА САМО СО ЛЕГИТИМАЦИЈА - МВР го расчисти случајот

Амбасада на Русија: Македонија до сега нема побарано од нашите вакцини

Амбасада на Русија: Македонија до сега нема побарано од нашите вакцини

Владата не го му го продолжи договорот на историчарот Литовски од билатералната комисија за Бугарија

Владата не го му го продолжи договорот на историчарот Литовски од билатералната комисија за Бугарија

ЗЕМЈОТРЕС ОД 4.4 ПО РИХТЕР ПОЧУВСТВУВАН ВО ОХРИД И СТРУГА: Епицентарот близу Подградец во Албанија

ЗЕМЈОТРЕС ОД 4.4 ПО РИХТЕР ПОЧУВСТВУВАН ВО ОХРИД И СТРУГА: Епицентарот близу Подградец во Албанија

ЌЕ СЕ АКТИВИРА ЛИ ПОВТОРНО БРАНКО ЦРВЕНКОВСКИ ВО ПОЛИТИКАТА – тој вели, останувам настрана

ЌЕ СЕ АКТИВИРА ЛИ ПОВТОРНО БРАНКО ЦРВЕНКОВСКИ ВО ПОЛИТИКАТА – тој вели, останувам настрана

Што побрзо отворање на преговорите со Македонија: Амбасадорите во Владата на средба со Заев

Што побрзо отворање на преговорите со Македонија: Амбасадорите во Владата на средба со Заев

Доктор Лазаров: Видов солзи од пациенти, мир ќе немате, џабе парите

Доктор Лазаров: Видов солзи од пациенти, мир ќе немате, џабе парите

Матурантите ќе ја бојкотираат наставата во второто полугодие

Матурантите ќе ја бојкотираат наставата во второто полугодие