22 Март, 2023
0.0208

Дали САД му врти грб на Албин Курти?

Објавено во: Балкан 31 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Според косовски аналитичари, Вашингтон го игнорира косовскиот премиер Албин Курти.

Амбасадата на САД во Приштина организира дискусија за Заедницата на српски општини, а на овој настан не е повикан косовскиот премиер Курти. Експертот за политички прашања Арбнор Садику објасни дека ова игнорирање е јасна порака од САД за Курти.

„Игнорирањето на премиерот Албин Курти од страна на американската амбасада е доказ дека косовската страна не е таа која соработува со Западот околу постигнувањето договор за ЗСО, а истовремено е предупредување дека САД навистина можат да формираат ЗСО на Косово и без Самоопределување и Аљбин Курти“, истакнува Садику.

Бељгзим Камбери од Институтот Мусине Кокалари вели дека во случај на дискусијата за ЗСО да нема претставници на косовската влада дека тоа ќе докаже дека дошло до влошена комуникација.

Советникот во американскиот Стејт департмент, Дерек Шолe и специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан, Габриел Ескобар, велат дека е време да се формира заедница на општини со српско мнозинство и дека тоа е правно обврзувачка меѓународна обврска.

Сега на маса е француско - германски предлог за кој српскиот претседател Александар Вучиќ трпи критики. 

Босански Ослобоџење објави дека Албанците од јужна Србија ќе протестираат во март и ќе бараат заедница на албански општини. Според весникот, тие се повикуваат на бројноста на албанското население во јужниот дел на државата. 

Хуманитарецот и директорот на Француската невладина организација „Солидарност за Косово“, Арно Гујон месецов изјави дека откако Курти е премиер на Косово, имало 301 напад на Србите и никој не одговарал. 

фото EPA

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Активисти го гаѓаа со торта косовскиот вицепремиер поради Заедницата на српски општини

(ВИДЕО) Активисти го гаѓаа со торта косовскиот вицепремиер поради Заедницата на српски општини

(ВИДЕО) Пред да се фрли во Морача со бебето, жената испратила вознемирувачка порака до родителите

(ВИДЕО) Пред да се фрли во Морача со бебето, жената испратила вознемирувачка порака до родителите

Поранешен советник се закани дека ќе фрли молотов коктел на куќата на Курти ако прифати Заедница на српски општини

Поранешен советник се закани дека ќе фрли молотов коктел на куќата на Курти ако прифати Заедница на српски општини

И НЕНАД ПЕРИШ ВО ПОТРАГА ПО ИЗЧЕЗНАТИТЕ ВО ДУНАВ: Несреќата ја разбуди болката кај таткото на Матеј

И НЕНАД ПЕРИШ ВО ПОТРАГА ПО ИЗЧЕЗНАТИТЕ ВО ДУНАВ: Несреќата ја разбуди болката кај таткото на Матеј

ЛЕКАРИ ИМ ГО ПРЕПИШУВАЛЕ „ОЗЕМПИК“ НА ЛУЃЕТО КОИ САКААТ ДА ОСЛАБАТ: Скандал со недостиг на лекови за дијабетичарите во Србија

ЛЕКАРИ ИМ ГО ПРЕПИШУВАЛЕ „ОЗЕМПИК“ НА ЛУЃЕТО КОИ САКААТ ДА ОСЛАБАТ: Скандал со недостиг на лекови за дијабетичарите во Србија

Курти: За членството во Советот на Европа, Косово веќе го има потребниот број гласови

Курти: За членството во Советот на Европа, Косово веќе го има потребниот број гласови

Кој е херојот кој го спаси детето во Црна Гора?

Кој е херојот кој го спаси детето во Црна Гора?

СЕ СТРЕСЕ РОМАНИЈА: Земјотресот го почувствуваа и во Србија

СЕ СТРЕСЕ РОМАНИЈА: Земјотресот го почувствуваа и во Србија

Туристи од Ќустендил откажале патување во Македонија стравувајќи од каменување на автобусите

Туристи од Ќустендил откажале патување во Македонија стравувајќи од каменување на автобусите