22 Март, 2023
0.0233

Албанците од Прешево, Бујановац и Медвеѓа ќе излезат на протест, на повидок е нов проблем

Објавено во: Балкан 30 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Се појави нов проблем за Србија. Албанците кои живеат на југот имаат барања до властите во Белград. 

Албанското население од Прешево, Бујановац и Медвеѓа, најавува големи протести за во март, пишува сараевскиот весник „Ослобоѓење“. Тие бараат да се формира заедница на албанските општини по примерот на најавената заедница на српските општини на Косово. Велат дека се дискриминирани. Наведуваат дека во косовскиот парламент се обезбедени места 20 претставници на помеѓу 80 и сто илјади срби кои таму живеат, а 140 илјади Албанци во Србија имаат само еден свој претставник во парламентот на Србија.

Албанците во Прешевска Долина се дискриминирани во сите сфери. Сакаме реципроцитет. Не бараме ништо повеќе од тоа што го бараат Србите на Косово“, изјавил Шаип Камбери, единствениот Албанец во српската Скупштина.

Западот бара Косово да ја формира заедницата на српски општини. 

Сега на маса е и француско - германски предлог за решавање на косовската криза. 

Но, поранешниот српски претседател Борис Тадиќ вели дека српскиот претседател Александар Вучиќ не постапил правилно и дека да бил тој на негово место, ќе го одбиел предлогот. 


Фото Zoonar GmbH / Alamy / Alamy / Profimedia

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Активисти го гаѓаа со торта косовскиот вицепремиер поради Заедницата на српски општини

(ВИДЕО) Активисти го гаѓаа со торта косовскиот вицепремиер поради Заедницата на српски општини

(ВИДЕО) Пред да се фрли во Морача со бебето, жената испратила вознемирувачка порака до родителите

(ВИДЕО) Пред да се фрли во Морача со бебето, жената испратила вознемирувачка порака до родителите

Поранешен советник се закани дека ќе фрли молотов коктел на куќата на Курти ако прифати Заедница на српски општини

Поранешен советник се закани дека ќе фрли молотов коктел на куќата на Курти ако прифати Заедница на српски општини

И НЕНАД ПЕРИШ ВО ПОТРАГА ПО ИЗЧЕЗНАТИТЕ ВО ДУНАВ: Несреќата ја разбуди болката кај таткото на Матеј

И НЕНАД ПЕРИШ ВО ПОТРАГА ПО ИЗЧЕЗНАТИТЕ ВО ДУНАВ: Несреќата ја разбуди болката кај таткото на Матеј

ЛЕКАРИ ИМ ГО ПРЕПИШУВАЛЕ „ОЗЕМПИК“ НА ЛУЃЕТО КОИ САКААТ ДА ОСЛАБАТ: Скандал со недостиг на лекови за дијабетичарите во Србија

ЛЕКАРИ ИМ ГО ПРЕПИШУВАЛЕ „ОЗЕМПИК“ НА ЛУЃЕТО КОИ САКААТ ДА ОСЛАБАТ: Скандал со недостиг на лекови за дијабетичарите во Србија

Курти: За членството во Советот на Европа, Косово веќе го има потребниот број гласови

Курти: За членството во Советот на Европа, Косово веќе го има потребниот број гласови

Кој е херојот кој го спаси детето во Црна Гора?

Кој е херојот кој го спаси детето во Црна Гора?

СЕ СТРЕСЕ РОМАНИЈА: Земјотресот го почувствуваа и во Србија

СЕ СТРЕСЕ РОМАНИЈА: Земјотресот го почувствуваа и во Србија

Туристи од Ќустендил откажале патување во Македонија стравувајќи од каменување на автобусите

Туристи од Ќустендил откажале патување во Македонија стравувајќи од каменување на автобусите