30 Мај, 2020
0.0178

ЦРН ДЕН ЗА ИТАЛИЈА: Починаа скоро 1.000 луѓе

Објавено во: Свет, Корона Вирус 27 Март, 2020

Денеска е најлошиот ден во Италија. Починаа 969 лица од коронавирусот. 

Бројот на заразени порасна на 86,498,  а бројот на жртви во последните 24 часа е 969. Најтешка е ситуацијата во Ломбардија каде починале 541 лице.

Вкупно 10.950 лица се хоспитализирани, а 3732 се наоѓаат на интензивна нега.

Италија е втората држава по САД, која ја надмина Кина според бројот на заразени од коронавирусот. 

Но, има и такви кои го преживеале вирусот, и за медиумите го раскажуваат своето искуство. 

Мајкл Левит, биофизичар и добитник на Нобеловата награда за хемија, започна да ги анализира случаите на КОВИД-19 кон крајот на јануари.

Тој предвиде, меѓу другото, дека Кина ќе излезе од најлошата фаза на епидемијата на коронавирус долго пред да предвидат некои здравствени експерти, објави „Лос Анџелес Тајмс“.

Можеби ќе ве интересира

Уапсен е полицаецот кој го уби Џорџ Флојд

Уапсен е полицаецот кој го уби Џорџ Флојд

(ВИДЕО) ПРОТЕСТИ ВО 21 ГРАД: Италијанските лекари бараат реформи

(ВИДЕО) ПРОТЕСТИ ВО 21 ГРАД: Италијанските лекари бараат реформи

ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ВО МИНЕАПОЛИС: Демонстрантите бесни по убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд

ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ВО МИНЕАПОЛИС: Демонстрантите бесни по убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд

СЕ БЛИЖИ 2 ЈУНИ: Франција ќе излезе од изолација

СЕ БЛИЖИ 2 ЈУНИ: Франција ќе излезе од изолација

ИМА 111 ГОДИНИ: Чилеанка го победи коронавирусот

ИМА 111 ГОДИНИ: Чилеанка го победи коронавирусот

ВИРУСОТ СЕ ВРАТИ: Јужна Кореја сега има 11.344 заразени

ВИРУСОТ СЕ ВРАТИ: Јужна Кореја сега има 11.344 заразени

РАБОТНИЦИТЕ ПАЛЕА ГУМИ: Ги разгневи затворањето на фабриката на Нисан во Барселона

РАБОТНИЦИТЕ ПАЛЕА ГУМИ: Ги разгневи затворањето на фабриката на Нисан во Барселона

ТУРИЗМОТ ОДИ ВО ДРУГА НАСОКА: Oгромен пад, но и почеста посета на планини

ТУРИЗМОТ ОДИ ВО ДРУГА НАСОКА: Oгромен пад, но и почеста посета на планини

КИПАР: Владата ќе ги покрие трошоците за заболените од коронавирус

КИПАР: Владата ќе ги покрие трошоците за заболените од коронавирус