31 Јануари, 2023
0.0348

БРАНОТ ОТКАЗИ ВО САД ИМ НАПРАВИ СЕРИОЗНИ ПРОБЛЕМИ НА СТРАНСКИТЕ РАБОТНИЦИ - на удар ИТ стручњаците, визите и работните дозволи им висат на конец

Објавено во: Економија 06 Декември, 2022

Добивај вести на Viber

Американските интернет гиганти отпуштаат илјадници работници. Со отказот, многу од нив ја губат и американската виза. Со тоа, пред се луѓето од Азија се соочуваат со животен проблем.

По две и пол години, дојде крајот за Суџата Кришнасвами на Твитер. Таа се пожали на отказот на мрежата LinkedIn. Таа додаде дека ја сакала својата работа и колегите и дека е горда на тоа што го работела. „За жал, работодавачот не возврати на љубовта.

„Мета“ (Фејсбук), „Твитер“, „Сиско“, „Лифт“ - американските интернет гиганти масовно ги намалуваат трошоците за работна сила. Според датотеката layoffs.fyi, американските ИТ компании само во ноември отпуштиле околу 46.000 луѓе.

Незгодната Н-1B виза

Странските државјани, од кои повеќето имаат визи Н-1B, се посилно погодени од откажувањата. Тоа подразбира дека работодавачот може да се смени, но човек смее да остане без работа најмногу 60 дена. Ако во тој рок не се најде нова работа, лицето мора да ги напушти САД.

„Никогаш досега не сум видел бран отпуштања како овој“, вели Махир Насир, адвокат за труд од Њујорк. Тој вели дека во последните недели го контактирале бројни поранешни вработени во „Мета“, „Твитер“ или „Амазон“. „Многу од нив особено доаѓаат од Индија или други азиски земји.

Има толку многу Азијци во ИТ секторот бидејќи има недостиг од овие специјалисти во САД. Впрочем, визата H-1B се издава само кога работодавачот ќе докаже дека на домашниот пазар на трудот нема невработени специјалисти од ист профил.

Суџата Кришнасвами, исто така, можеше да ја искористи гладта за работна сила на американскиот ИТ сектор со години. По неколку години во производителот на компјутери „Дела“ и краток престој во консултантската куќа PwC, таа дојде во „Твитер“ во мај 2020 година.

„Работев деноноќно за да развијам важни функции за заштита на податоците за корисниците“, пишува таа. Дури и бремена, додава таа, „се борев со тело и душа за Твитер да го исполни ветувањето за безбедност и заштита на податоците“.

Отказот на почетокот на ноември ја фати невнимателна и ја остави во шок. „Тоа што имам виза H-1B само ја влошува ситуацијата“, вели таа.

Трка со времето

Како по правило, луѓето со оваа виза можат да работат во САД до шест години. Во тој период аплицираат за зелен картон преку работодавачот. Но, кога ќе останат без работа, ги губат и шансите за тој фамозен Зелен картон, односно дозвола за престој.

Визата H-1B дава можност да се купи недвижен имот во САД. „Многу вработени со оваа виза остануваат во САД со години. Многумина веќе пуштија корени“, вели Јулија Гелат, аналитичар во Институтот за миграциска политика.

Пријателствата, па дури и образованието на децата кои се населиле во САД - сето тоа е доведено во прашање поради губењето на работата. „Многу е стресно да се знае дека во рок од 60 дена треба да најдеш нова работа или треба да ја напуштиш земјата“, вели Гелат.

Додуша, некои компании се обидуваат да го продолжат тој период од 60 дена. Платформата за превоз на патници, Lyft, ги држи луѓето на платен список неколку недели подолго, иако тие не работат. Амазон им дава на луѓето првите 60 дена да најдат друга работа во компанијата, пред да бидат отпуштени.

Друга опција е да аплицирате за виза за посетители, која дава максимум 180 дена. Во тој период, можеби нема да работите во САД, но може да барате работа. Но, особено Индијците имаат мали шанси брзо да добијат таква виза.

Затоа што во американските конзулати во Индија има огромен метеж. На пример, кој сака да аплицира за виза за да ги посети САД во Њу Делхи - треба да чека 984 дена додека не добие термин во конзулатот. Ако се пријави сега, на ред ќе дојде во август 2025 година.

Во Индија, пак, многумина со надеж гледаат на бранот отпуштања во Америка бидејќи се надеваат на враќање на нивните експерти во домашните компании. Како што пишува Харш Џаин, извршен директор на индиската софтверска фирма Dream Sports, повратниците можат да помогнат „да го искористат огромниот потенцијал за раст на Индија во деценијата што следи“.

(Извор: DW)

Можеби ќе ве интересира

Лани државата за 17 отсто ги зголемила приходите од даноци

Лани државата за 17 отсто ги зголемила приходите од даноци

НОВ БРАН ПРОТЕСТИ ЈА ПАРАЛИЗИРАА ФРАНЦИЈА: Училиштата затворени, сообраќајот во застој

НОВ БРАН ПРОТЕСТИ ЈА ПАРАЛИЗИРАА ФРАНЦИЈА: Училиштата затворени, сообраќајот во застој

Анѓушев: Од мај продажба на електрична енергија за извоз

Анѓушев: Од мај продажба на електрична енергија за извоз

ПЕНЗИСКИОТ ФОНД НА НОРВЕШКА ДОЖИВЕА НАЈГОЛЕМА ЗАГУБА ВО ПОСЛЕДНИТЕ 25 ГОДИНИ: Помалку има дури 152 милијарди евра

ПЕНЗИСКИОТ ФОНД НА НОРВЕШКА ДОЖИВЕА НАЈГОЛЕМА ЗАГУБА ВО ПОСЛЕДНИТЕ 25 ГОДИНИ: Помалку има дури 152 милијарди евра

Бектеши открива: Гасот доаѓа од Турција и Грција

Бектеши открива: Гасот доаѓа од Турција и Грција

Официјално: Над 10.000 Македонци лани работеле како странци во Хрватска

Официјално: Над 10.000 Македонци лани работеле како странци во Хрватска

За колку се намали вредност на рубљата во однос на доларот?

За колку се намали вредност на рубљата во однос на доларот?

ПОТРЕБНИ СЕ И ВО ЈАВЕН И ВО ПРИВАТЕН СЕКТОР: Оваа професија станува популарна

ПОТРЕБНИ СЕ И ВО ЈАВЕН И ВО ПРИВАТЕН СЕКТОР: Оваа професија станува популарна

Прогнозите на ММФ контрадикторни: „Очекувајте го неочекуваното“, а оваа земја дефинитивно оди во рецесија

Прогнозите на ММФ контрадикторни: „Очекувајте го неочекуваното“, а оваа земја дефинитивно оди во рецесија