05 Март, 2024
0.0238

Бебе загина во руски напад во Запорожје

Објавено во: Свет 23 Ноември, 2022

Добивај вести на Viber

Во руски напад на Запорожје загина бебе, а неговата мајка преживеа. 

Новороденче е убиено во руски ракетен напад врз породилно одделение во јужниот украински регион Запорожје, објавија службите за итни случаи, пренесува „Би-би-си“Од под урнатините се извлечени мајката на бебето и лекарот.  Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја обвини Русија дека носи „терор и убиства“.

Украинските служби за итни случаи соопштија дека руските проектили го погодиле породилното одделение на болницата во градот Вилњанск.  И покрај тоа што овој дел е под контрола на Украина, целата област Запорожје е преземена од Русија по референдумите во септември. Досега над 6.500 цивили загинаа во Украина, но се смета дека бројката е поголема. Руската инвазија на Украина почна на 24 февруари. 

Во Русија, мајките на војниците почнаа да покажуваат револт и да го критикуваат рускиот претседател Владимир Путин. 

Украинците претресуваа и манастир во Киев, затоа што сметаат дека таму имало оружје. 

Можеби ќе ве интересира

„ПУТИН САКА ДА ЈА ПОДЕЛИ ГЕРМАНИЈА“: Министерот за одбрана ја обвини Русија за „информативна војна“

„ПУТИН САКА ДА ЈА ПОДЕЛИ ГЕРМАНИЈА“: Министерот за одбрана ја обвини Русија за „информативна војна“

ТРАМП ЗБЕСНА ПО ПОРАЗОТ ОД ХЕЈЛИ ВО ВАШИНГТОН: Ја навредуваше со прекарот „Птичји мозок“, а Бајден го нарече „корумпираниот Џо“

ТРАМП ЗБЕСНА ПО ПОРАЗОТ ОД ХЕЈЛИ ВО ВАШИНГТОН: Ја навредуваше со прекарот „Птичји мозок“, а Бајден го нарече „корумпираниот Џо“

НЕ Е ЗАВРШЕНА БОРБАТА ПРОТИВ ИНФЛАЦИЈАТА ВО ЕВРОЗОНАТА:Иако ЕЦБ повторно ги замрзна каматните стапки, стравот остана

НЕ Е ЗАВРШЕНА БОРБАТА ПРОТИВ ИНФЛАЦИЈАТА ВО ЕВРОЗОНАТА:Иако ЕЦБ повторно ги замрзна каматните стапки, стравот остана

ПРОПАТУВАА НИЗ ПОВЕЌЕ ОД 60 ЗЕМЈИ, БРУТАЛНО СЕ НАПАДНАТИ ВО ИНДИЈА: „Седум луѓе ме силуваа“, вистински пекол за познатата блогерска двојка од Шпанија

ПРОПАТУВАА НИЗ ПОВЕЌЕ ОД 60 ЗЕМЈИ, БРУТАЛНО СЕ НАПАДНАТИ ВО ИНДИЈА: „Седум луѓе ме силуваа“, вистински пекол за познатата блогерска двојка од Шпанија

ПОТПРЕТСЕДАТЕЛКАТА НА САД СО УКОР КОН ИЗРАЕЛ - побара „итен“ прекин на огнот во Газа

ПОТПРЕТСЕДАТЕЛКАТА НА САД СО УКОР КОН ИЗРАЕЛ - побара „итен“ прекин на огнот во Газа

ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Банди ги ослободија речиси сите затвореници, воведен е полициски час на Хаити

ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Банди ги ослободија речиси сите затвореници, воведен е полициски час на Хаити

ПРОВЕРЕТЕ ДАЛИ ВАШЕТО РАБОТНО МЕСТО Е ЗАГРОЗЕНО: Еве кои работни места ќе исчезнат заради вештачка интелигенција

ПРОВЕРЕТЕ ДАЛИ ВАШЕТО РАБОТНО МЕСТО Е ЗАГРОЗЕНО: Еве кои работни места ќе исчезнат заради вештачка интелигенција

ДОБРО ПОГЛЕДНЕТЕ ДАЛИ ЈА ИМАТЕ ОВАА МОНЕТА: Може да стекнете големо богатство

ДОБРО ПОГЛЕДНЕТЕ ДАЛИ ЈА ИМАТЕ ОВАА МОНЕТА: Може да стекнете големо богатство

Само тројца луѓе во светот може да патуваат без пасош

Само тројца луѓе во светот може да патуваат без пасош