29 Февруари, 2024
0.0253

ЖЕНИТЕ И МАЈКИТЕ НА РУСКИТЕ ВОЈНИЦИ БЕСНИ НА ПУТИН - „Владимире Владимирович, кукавицо“, еве што му порачаа

Објавено во: Свет 23 Ноември, 2022

Добивај вести на Viber

Советот на жени и мајки е организација на жени чии членови на семејството служат во руската армија. Членките на таа организација биле изненадени кога слушнале за планираната средба на претседателот Путин со неколку мајки на војници, а ниту една од нив не била поканета на средбата, пишува независниот портал Медуза.

Претседателката на Советот, Олга Цуканова, објави видео во кое инсистира Путин да се сретне со „вистински мајки“, наспроти „кротките“ жени кои биле „лично избрани“ од бирократите во Кремљ за таа пригода.

„Владимир Владимирович, дали си маж или што? Кукавица, имаш ли храброст да нè погледнеш во очи - отворено, во лицето на жените кои не се избрани за тебе. Жени кои не ти се во џеб, туку вистински мајки кои патувале на свој трошок овде од различни градови за да ве запознаат?

Ние сме тука, во Москва, и подготвени сме да ве запознаеме. Го очекуваме вашиот одговор! Уште ли ќе се криеш од нас? Имаме луѓе во Министерството за одбрана, во канцеларијата на воениот обвинител, во претседателската администрација - сите се мажи, вклучително и претседателот. А мајките се на другата страна. Па, дали сите ќе излезете на некој дијалог - или само ќе се криете?“, објави таа.

Да потсетиме, вчера, повикувајќи се на извори од Кремљ, рускиот весник Ведомости објави дека Путин ќе се сретне со група мајки на војници кои се борат во Украина. Еден од изворите рече дека Путин планира да разговара за борбените операции. Запрашан да ја потврди оваа информација, портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков го потврди извештајот.

Можеби ќе ве интересира

ПОДДРШКА ЗА ПРEДЛОГОТ НА МАКРОН: Kаја Калас вели дека сите опции се на маса

ПОДДРШКА ЗА ПРEДЛОГОТ НА МАКРОН: Kаја Калас вели дека сите опции се на маса

КАКО СЛАВАТ РОДЕНДЕН ОНИЕ КОИ СЕ РОДЕНИ НА 29 ФЕВРУАРИ? Сите се соочуваат со истиот проблем: Во светот ги има 5 милиони

КАКО СЛАВАТ РОДЕНДЕН ОНИЕ КОИ СЕ РОДЕНИ НА 29 ФЕВРУАРИ? Сите се соочуваат со истиот проблем: Во светот ги има 5 милиони

НАТО СЕ ПОДГОТВУВА ДА ЈА НАПАДНЕ РУСИЈА: Обраќање на Путин за состојбата на нацијата

НАТО СЕ ПОДГОТВУВА ДА ЈА НАПАДНЕ РУСИЈА: Обраќање на Путин за состојбата на нацијата

„ДА БИДАМ ЈАСЕН, НЕМА ДА ИСПРАЌАМ ВОЈНИЦИ ВО УКРАИНА“: Шолц е категоричен, Германија не сака војна со Русија

„ДА БИДАМ ЈАСЕН, НЕМА ДА ИСПРАЌАМ ВОЈНИЦИ ВО УКРАИНА“: Шолц е категоричен, Германија не сака војна со Русија

За имунитетот на Трамп ќе одлучува Апелациониот суд на САД

За имунитетот на Трамп ќе одлучува Апелациониот суд на САД

„МОЖЕБИ УКРАИНА СТОИ ЗАД СМРТТА НА АЛЕКСЕЈ НАВАЛНИ“: Шокантно тврдење на новинарот Фридман, додека одржувал подкаст со Такер Карлсон

„МОЖЕБИ УКРАИНА СТОИ ЗАД СМРТТА НА АЛЕКСЕЈ НАВАЛНИ“: Шокантно тврдење на новинарот Фридман, додека одржувал подкаст со Такер Карлсон

„СИРОМАШИТЕ НЕКА ЈАДАТ КОРНФЛЕКС ЗА ВЕЧЕРА“: Нивната цена била попристапна

„СИРОМАШИТЕ НЕКА ЈАДАТ КОРНФЛЕКС ЗА ВЕЧЕРА“: Нивната цена била попристапна

ПРОТЕКОА ТАЈНИ РУСКИ ДОКУМЕНТИ: Тие откриваат кога Путин би извршил нуклеарен напад

ПРОТЕКОА ТАЈНИ РУСКИ ДОКУМЕНТИ: Тие откриваат кога Путин би извршил нуклеарен напад

СТО ТУРИСТИ ЈА ПОСЕТИЛЕ СЕВЕРНА КОРЕЈА: Ги споделија своите впечатоци

СТО ТУРИСТИ ЈА ПОСЕТИЛЕ СЕВЕРНА КОРЕЈА: Ги споделија своите впечатоци