29 Ноември, 2021
0.0264

АЛБИН КУРТИ: Немам информации дека КФОР е подготвена да интервенира на северот на Косово

Објавено во: Балкан 27 Септември, 2021

На заедничката прес -конференција со албанскиот премиер Еди Рама, косовскиот премиер Албин Курти рече дека, заедно со министерот за внатрешни работи, Џелал Сечиљ, е во постојан контакт со меѓународните институции на Косово.

„Немам такви информации за подготовка на интервенција на КФОР на северот на Косово. Специјалната единица не е во Брњак и во Јариње за да ужива во оваа ситуација, тие се таму со задача да ги заштитат граничните премини и граничната полиција“, рече Курти, одговарајќи на новинарско прашање.

Тој додаде дека постојат индиции дека, доколку нема Специјални единици, граничната полиција на два премини во северно Косово, како и зградите, ќе бидат сериозно загрозени, бидејќи, како што рече, патиштата биле блокирани не само од камиони и луѓе, туку и со булдожери.

Курти рече дека повеќе од 10.000 возила што дошле од Србија добиле привремени регистарски таблички.

„Нема инциденти на ниту еден од граничните премини каде што се наоѓа косовската полиција“, рече Курти, додавајќи дека предложил укинување на привремените регистарски таблички од двете страни.

„Деновиве никогаш не се појавив кај министерот за одбрана, додека за жал Србија го носи министерот за одбрана на граница. „Сето ова во суштина е против косовските Срби“, рече Курти.

Албанскиот премиер рече дека Косово е во право во однос на реципроцитетот на регистарските таблички со Србија и посочи дека решението на проблемот е во односите меѓу Косово и Србија.

„На прво место, Србија мора да ја признае оваа неповратна реалност на независно Косово и жално е што маневрите на воениот театар на Србија се на суверената граница на Косово. Овие маневри не ги штитат српските граѓани на северот на Косово, како што тврди раководството на официјален Белград или духовите на поразената воена војска пред 20 години, кои се чини дека излегле од гробот, тврдејќи дека го штитат интегритетот и безбедноста на Срби“, рече Рама.

Тој додаде дека српските граѓани во Косово живеат без ничија закана, сметките за струја им се платени и дека воените маневри на границата со Косово „враќаат вандализам, како што е палење на службени центри за регистрација на возила, што само им штетат на косовските Срби“.

Примената на реципроцитет, рече тој, не е само легитимно право на Косово, туку и дел од претходниот договор постигнат меѓу двете влади.

„Позицијата на Албанија останува непроменета од првиот момент кога избувна овој конфликт. Косово е во право. Албанија е убедена дека единственото решение е дијалогот. Моќта на армијата мора да се остави на моќта на разумот и знаењето. Премиерот и Владата треба да се справат стратешки со оваа деликатна ситуација, но тоа е можност да покажеме дека е потребен еднаков дијалог “, нагласи Рама.

Извор и фото: N1

Можеби ќе ве интересира

Награда од 20 илјади евра за тројниот убиец кај Дечане

Награда од 20 илјади евра за тројниот убиец кај Дечане

ФРАНКЕШТАЈН ИЛИ СУПЕРМУТАНТ: Има четири други мутации, а нив не ги зборувате, вели Шеклер

ФРАНКЕШТАЈН ИЛИ СУПЕРМУТАНТ: Има четири други мутации, а нив не ги зборувате, вели Шеклер

ТАТКО МОНСТРУМ: Ја дрогирал и ја силувал малолетната ќерка 140 пати

ТАТКО МОНСТРУМ: Ја дрогирал и ја силувал малолетната ќерка 140 пати

КОЈ ОД БОЛНИТЕ ЌЕ ЗАВРШИ НА РЕСПИРАТОР: Со ултразвук може да се предвиди како ќе се развива болеста, пулмологот Шкопљанац користи ваква метода

КОЈ ОД БОЛНИТЕ ЌЕ ЗАВРШИ НА РЕСПИРАТОР: Со ултразвук може да се предвиди како ќе се развива болеста, пулмологот Шкопљанац користи ваква метода

САКАЛА ЕДЕН ДЕН ДА БИДЕ ЛЕКАР: Сонот на тинејџерката што беше убиена со калашников во автобусот на Косово ќе остане неостварен

САКАЛА ЕДЕН ДЕН ДА БИДЕ ЛЕКАР: Сонот на тинејџерката што беше убиена со калашников во автобусот на Косово ќе остане неостварен

СЕДЕВ НА ПРВОТО СЕДИШТЕ КОГА ПРЕД НАС ИЗЛЕЗЕ МАСКИРАНО ЛИЦЕ СО КАЛАШНИКОВ: Сведочи тинејџер за злосторството во автобусот на Косово

СЕДЕВ НА ПРВОТО СЕДИШТЕ КОГА ПРЕД НАС ИЗЛЕЗЕ МАСКИРАНО ЛИЦЕ СО КАЛАШНИКОВ: Сведочи тинејџер за злосторството во автобусот на Косово

ОВА СЕ УЧЕНИЦИТЕ КОИ БЕА УБИЕНИ ВО АВТОБУСОТ ВО КОСОВО: Учеле во средното медицинско училиште, класната се прости од нив со емотивен статус

ОВА СЕ УЧЕНИЦИТЕ КОИ БЕА УБИЕНИ ВО АВТОБУСОТ ВО КОСОВО: Учеле во средното медицинско училиште, класната се прости од нив со емотивен статус

СО КАЛАШНИКОВ РАЗРЕШЕТАН УЧЕНИЧКИ АВТОБУС НА КОСОВО: Убиен возачот и двајца тинејџери, уште едно дете е во болница

СО КАЛАШНИКОВ РАЗРЕШЕТАН УЧЕНИЧКИ АВТОБУС НА КОСОВО: Убиен возачот и двајца тинејџери, уште едно дете е во болница

Три лица се убиени во општина Дечани на Косово

Три лица се убиени во општина Дечани на Косово