21 Април, 2021
0.0188

АЛБАНЕЦ ОД КОСОВСКА МИТРОВИЦА ПРЕМИНАЛ ВО ПРАВОСЛАВИЕ - како Сулејман стана Душан

Објавено во: Балкан 07 Март, 2021

Во поворката што го придружуваше покојниот владика Атанасиј од Херцеговина до последното почивање, беше и еден од верниците, пријател на покојниот бискуп, кој сега се вика Душан Обреновиќ и има 24 години, но е роден под името Сулејман Муранотиќ.

Тој прејде во православието во 2016 година, и живее во Косовска Митровица, од мешан албанско-бошњачки брак и каде и да се појави, привлекува внимание.

„Атанасије често остануваше на Косово и Метохија, и така Душан и тој се запознаа и станаа пријатели. Атанасије го засака тој млад човек, кој беше невообичаен по однесување, но чист по срце", велат соговорниците за Курир.рс.

Душан дошол да го испрати епископот Атанасиј во манастирот Тврдош, каде што бил погребан. Душан, поранешен Сулејман, стана познат на пошироката јавност во 2018 година, кога ја раскажа својата животна приказна, што е сосема поинаква.

До 2016 година, Сулејман Муратовиќ, тогаш од Косовска Митровица, беше крстен и стана Душан Обреновиќ.

„Јас не преминав, бидејќи нашите предци беа православни, што значи дека само се вратив“, изјави Душан за АТВ.

Таткото, по потекло од Брчко, рекол - нема проблем, сестрата не протестирала, а мајката не била воодушевена. Но, затоа бил воодушевен Душан кој едвај го дочекал крштевањето и, како што рекол, се заљубил во православието уште од најрана возраст.

„Татко ми, на пример, е атеист. Тој не ми бранеше, ми рече: „Сине, ако си решил така, тоа е твоја работа“, се присетува Душан.

Презимето го зел по династијата Обреновиќ, името по Цар Душан и славата на Свети Јован. Повеќето пријатели од Косовска Митровица ја прифатија неговата одлука, но има и сограѓани кои не го сакаа.

"Има некои на кои им пречи, некои тука од градот, некои муслимани, им пречи тоа што ме крстија. Има и некои православни на кои им пречи и ми дофрлаат сè на улица, но мене не ми пречи, Бог е тој што ќе им суди на сите, не обрнувам толку многу внимание на тоа. Не ги мразам “, вели Душан.

Извор и фото: Курир.рс

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ЗАБАВА ВО БиХ: Човек пукал со митралез

(ВИДЕО) ЗАБАВА ВО БиХ: Човек пукал со митралез

Нема да нè примат во ЕУ, тврди Вучиќ

Нема да нè примат во ЕУ, тврди Вучиќ

Хрватите во просек заработуваат по 930 евра

Хрватите во просек заработуваат по 930 евра

ВАКЦИНАЦИЈАТА И МЕРКИТЕ ДАДОА РЕЗУЛТАТ - во Србија овој вторник 600 заразени помалку од претходниот

ВАКЦИНАЦИЈАТА И МЕРКИТЕ ДАДОА РЕЗУЛТАТ - во Србија овој вторник 600 заразени помалку од претходниот

СТРОГИ ПРАВИЛА ВО ГРЦИЈА: Кој ќе ја напушти плажата на која е пријавен ќе плати 300 евра и ќе биде протеран

СТРОГИ ПРАВИЛА ВО ГРЦИЈА: Кој ќе ја напушти плажата на која е пријавен ќе плати 300 евра и ќе биде протеран

ХАОС СО ВАКЦИНИТЕ ВО ХРВАТСКА! Граѓаните еден врз друг пред саемот во Загреб за да дојдат на ред

ХАОС СО ВАКЦИНИТЕ ВО ХРВАТСКА! Граѓаните еден врз друг пред саемот во Загреб за да дојдат на ред

ДОБРИ ВЕСТИ ЗА КИНЕСКАТА ВАКЦИНА, СТИГНАА ОД ОАЕ - во 93 отсто од случаите штити од потешки облици на корона, а еве дали има смртни исходи

ДОБРИ ВЕСТИ ЗА КИНЕСКАТА ВАКЦИНА, СТИГНАА ОД ОАЕ - во 93 отсто од случаите штити од потешки облици на корона, а еве дали има смртни исходи

Даниел Митов од ГЕРБ е кандидат за премиер на Бугарија - Радев денеска ќе му го врачи мандатот

Даниел Митов од ГЕРБ е кандидат за премиер на Бугарија - Радев денеска ќе му го врачи мандатот

(ВИДЕО) ОПЕРИРАН Е ИТНО БОЈКО БОРИСОВ - од болница кажа кој е неговиот предлог за премиер

(ВИДЕО) ОПЕРИРАН Е ИТНО БОЈКО БОРИСОВ - од болница кажа кој е неговиот предлог за премиер