09 Август, 2022
0.0264

Заврши комисиската расправа во Собранието, вработените во јавниот сектор не добија зголемување од 2.806 денари

Објавено во: Македонија 02 Јули, 2022

Добивај вести на Viber

Членовите на собраниската комисија за финансирање и буџет денеска не го изгласаа предлог-амандманот на опозицијата во рамките на ребалансот на буџетот за линеарно зголемување на платите на вработените од јавниот сектор за 2.806 денари. По ова Сојузот на синдикати на Македонија јавно започна да ги прозива пратениците од владеачкото мнизнство кои гласаа против.

Попладнево заврши комисиската расправа за ребалансот на буџетот, без да биде прифатен амандманот за зголемување на 2.806 денари, додека ССМ протестираше пред Собранието.

Дарко Димовски, претседателот на ССМ, веднаш по гласањето рече дека штрајкот на јавниот сектор продолжува и посебно го посочи, Филип Николовски, заменик-министерот за финансии дека им дал лажно ветување.

Амандманот на ССм застапуван од опозициските пратеници повторно се најде на дневен ред. Расправата продолжи денеска во 13.30 часот.

Пред Собранието од ССМ беа поставени 14 столчиња за пратениците членови во Комисијата.


Можеби ќе ве интересира

ЌЕ СЕ РАЗЛАДИМЕ ЛИ МАЛКУ КОНЕЧНО - во следните денови температурите ќе бидат во постепено опаѓање, но не за долго

ЌЕ СЕ РАЗЛАДИМЕ ЛИ МАЛКУ КОНЕЧНО - во следните денови температурите ќе бидат во постепено опаѓање, но не за долго

Се расчисти теренот за нова зграда каде што изгореа бараките на ЈП Улици и патишта

Се расчисти теренот за нова зграда каде што изгореа бараките на ЈП Улици и патишта

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Даночни реформи ќе треба да обезбедат 54 милиони евра, Бесими даде детали

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Даночни реформи ќе треба да обезбедат 54 милиони евра, Бесими даде детали

Има 1.233 позитивни, 284 реинфекции и 10 починати

Има 1.233 позитивни, 284 реинфекции и 10 починати

Петличковски кажа во кој случај би имало нови ковид рестриктивни мерки

Петличковски кажа во кој случај би имало нови ковид рестриктивни мерки

MAКЕДОНИЈА СЕ СЕЌАВА НА ЖРТВИТЕ ОД КАРПАЛАК: Двајца роднини загинаа во ист ден

MAКЕДОНИЈА СЕ СЕЌАВА НА ЖРТВИТЕ ОД КАРПАЛАК: Двајца роднини загинаа во ист ден

МАЈКАТА БАРА ИНСТИТУЦИИТЕ ДА ПРЕЗЕМАТ МЕРКИ: Педофил од Тетово барал разголени фотографии од 12-годишно девојче

МАЈКАТА БАРА ИНСТИТУЦИИТЕ ДА ПРЕЗЕМАТ МЕРКИ: Педофил од Тетово барал разголени фотографии од 12-годишно девојче

Државјани на Македонија помагале косовци преку Драч да заминуваат за Италија

Државјани на Македонија помагале косовци преку Драч да заминуваат за Италија

На 93 години почина архитектот Петар Муличкоски, авторот на оригиналната зграда на Владата

На 93 години почина архитектот Петар Муличкоски, авторот на оригиналната зграда на Владата