30 Септември, 2020
0.0200

Закажување за ПСР-тестови по редовни цени не може да се закаже ниту следната недела

Објавено во: Македонија 15 Август, 2020

Барањата за ПСР-тестови нагло се зголемил во Македонија, откако Србија воведе ваков услов за Македонија, додека други околни земји тоа го воведоа како олеснување за македонските државјани, или за одредени категории на граѓани од државата, објави „Телма“.

Според телевизијата, во државните и приватните лаборатории не може да се закаже термин ниту за идната недела, а достапни се само најскапите тестови од 12.000 денари кои даваат резултати за два часа и оние од 6.000 денари кои може да го дадат резултатот во текот на истиот ден

Државната лабораторија во Институт за јавно здравјо прави приватни тестови од 20 до 40 тестови дневно, а нивната цена е 3.500 денари, потврди директорот Шабан Мемети.

Тестирање ќе можете да направите дури на 22 август ако се јавите денеска во две болници и една лабораторија кои прават приватно теститање, наведе Телма.


Можеби ќе ве интересира

За Катица Јанева наводите на државните ревизори се хајка

За Катица Јанева наводите на државните ревизори се хајка

МВР ја набљудувало Јанкулоска за да не избега

МВР ја набљудувало Јанкулоска за да не избега

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Јанакиески доби условна, а Груевски затвор од година и пол, во меѓувреме има препукувања околу онлајн учењето

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Јанакиески доби условна, а Груевски затвор од година и пол, во меѓувреме има препукувања околу онлајн учењето

ВЕЛЕС: Жена се породи во такси возило

ВЕЛЕС: Жена се породи во такси возило

Од Кабинетот на Еди Рама објаснија зошто фотографија од Македонија беше означена како место во Албанија

Од Кабинетот на Еди Рама објаснија зошто фотографија од Македонија беше означена како место во Албанија

НЕМА ФЛЕКСИБИЛНО РАБОТНО ВРЕМЕ: Администрацијата ќе работи од 8 до 16 часот

НЕМА ФЛЕКСИБИЛНО РАБОТНО ВРЕМЕ: Администрацијата ќе работи од 8 до 16 часот

СДСМ ЗА ОБВИНУВАЊАТА НА ВМРО-ДПМНЕ: Крајно незрело е да се напаѓа проект кој е во тест период

СДСМ ЗА ОБВИНУВАЊАТА НА ВМРО-ДПМНЕ: Крајно незрело е да се напаѓа проект кој е во тест период

Министрите потпишаа изјави за почитување на Кодексот за етичко однесување

Министрите потпишаа изјави за почитување на Кодексот за етичко однесување

Одобрен продолжениот престој во училиштата

Одобрен продолжениот престој во училиштата