20 Октомври, 2019
0.0175

Заев очекува Франција да биде разубедена

Објавено во: Македонија 10 Октомври, 2019

Зоран Заев, премиерот на Македонија, на новинарско прашање за добропознатиот став на Франција кон Северна Македонија и Албанија нема да се знае дали ќе биде променет до последен момент пред Самитот во Брисел. Заев денеска оддржа заедничка прес-конференција со Марјан Шарц, премиерот на Словенија, кој беше гостин во Скопје.

„Ќе се види точно одлуката на Советот на министри, а потоа и на Советот на премиери. Нашето очекување е позитивно и конечно после 15 години согласно сите заслуги, кои се потврдени 100-отстотно од сите земји. Постигнавме договор со Грција кој се постигнува вообичаено после војна, а ние го постигнавме за време на мир на дипломатски начин со европски манири.  Очекуваме да бидеме наградени за да можеме да ги култивираме и другите лидери, за да не се врати Балканот од 19 век. Пораката е дека нашата аспирација не е да станеме веднаш членка, туку да добиеме датум. Знаеме дека процесот ќе трае и треба Европската Унија да биде подготвена за приемот. Верувам дека и земјите кои немаат чист позитивен став, тоа е заради својата дебата дома и заради процесот на проширувањето“, изјави Заев.

Шарец на истото прашање одговори дека Франција до последен момент ќе биде убедувања и дека патот на Словенија кон ЕУ, исто така, не бил постелен со рози.

Можеби ќе ве интересира

СЕ БАРА ПРИТВОР: Кај лице од Арачиново во плакар најдена бомба

СЕ БАРА ПРИТВОР: Кај лице од Арачиново во плакар најдена бомба

ЗА „РЕКЕТ“: Во вибер порака испратена кај една од осомничените се наведени суми

ЗА „РЕКЕТ“: Во вибер порака испратена кај една од осомничените се наведени суми

ВМРО-ДПМНЕ тврди дека поради „реформите“ нема датум, а СДСМ ветува дека двојно ќе работи

ВМРО-ДПМНЕ тврди дека поради „реформите“ нема датум, а СДСМ ветува дека двојно ќе работи

Јовески и Пановски: Наводите на Ла Верита се чиста шпекулација

Јовески и Пановски: Наводите на Ла Верита се чиста шпекулација

Кога ќе падне првиот снег зимава во Македонија?

Кога ќе падне првиот снег зимава во Македонија?

АРСИМ ЗЕКОЛИ ДО ВЛАДАТА: Се игравте со огин, вие многу добро знаете со кој огин

АРСИМ ЗЕКОЛИ ДО ВЛАДАТА: Се игравте со огин, вие многу добро знаете со кој огин

Боки 13 аплицирал за трговските марки Северно Македонска Пошта и Северно Македонски Телеком

Боки 13 аплицирал за трговските марки Северно Македонска Пошта и Северно Македонски Телеком

ГАЈСЕР ПИШУВА: Канцеларката пробува да го спаси Заев

ГАЈСЕР ПИШУВА: Канцеларката пробува да го спаси Заев

Кој се доаѓа на лидерската средба?

Кој се доаѓа на лидерската средба?