09 Март, 2021
0.0256

Заев дојде на суд да се соочи со Божиновски, тој не сакаше без медиуми

Објавено во: Македонија 18 Јануари, 2021

Прмиерот Зоран Заев денеска се појави во Граѓанскиот суд во Скопје за да се соочи со новинарот Зоран Божиновски, кого го тужи за клевета.

Заев е повикан како сведок од страна на одбрана на Божиновски, кој пак не сакаше да присуствува на судењето без присуство на јавноста, затоа што имал аудиоснимка која траела два часа.

Судијката не дозволи новинарите да присуствуваат на неговото излагање, поради здравствените протоколи.

Божиновски ја напушти судницата откако претходно остана во ходникот заедно со новинарите, додека обезбедувањето на премиерот ја чува вратата од судницата.

Заев го тужи Божиновски за клевета, по објавен фејсбук-статус во кој новинарот открива наводен рекет од 60 милиона евра кој го зеле премиерот и тогашниот вицепремиер Кочо Анѓушев.


Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Најавен е полициски час, денеска има нови 316 заразени со коронавирусот

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Најавен е полициски час, денеска има нови 316 заразени со коронавирусот

Меџити се повлекува, повеќе не е координатор на пратеничката група на ДУИ

Меџити се повлекува, повеќе не е координатор на пратеничката група на ДУИ

Повеќе од 95.000 граѓани досега се избориле со коронавирусот

Повеќе од 95.000 граѓани досега се избориле со коронавирусот

Во телефонот на велешанец осомничен за „Јавна соба“ е најдена детска порнографија

Во телефонот на велешанец осомничен за „Јавна соба“ е најдена детска порнографија

Во Македонија регистрирани нови 316 заразени со коронавирусот

Во Македонија регистрирани нови 316 заразени со коронавирусот

Македонците и понатаму нема да можат да патуваат во Грција

Македонците и понатаму нема да можат да патуваат во Грција

Власта смисли функција за главниот на ДУИ во Битола

Власта смисли функција за главниот на ДУИ во Битола

ДВЕ НЕДЕЛИ ПОЛИЦИСКИ ЧАС: Филипче образложи зошто ќе има забрана за движење од 22 до 05 часот

ДВЕ НЕДЕЛИ ПОЛИЦИСКИ ЧАС: Филипче образложи зошто ќе има забрана за движење од 22 до 05 часот

Мијалков со Коневски и семејството на судење за „Тортура“

Мијалков со Коневски и семејството на судење за „Тортура“