31 Јануари, 2023
0.0225

Вучиќ додека чека болнички извештај од Митровица: Добро е што нема жртви

Објавено во: Балкан 06 Декември, 2022

Добивај вести на Viber

Српскиот претседател Александар Вучиќ за денешните тензии на Косово, вели добро е што нема жртви. 

Тој од Тирана изјави дека е запознаен со последните случувања на Косово и додаде дека тоа е спротивно на Договорот од Брисел, објавија српските медиуми.

„Не ми е јасно зошто сакаат да прават тензии секоја недела. Не ни претстои лесен период. Остануваме заедно со нашите луѓе во КиМ, но исто така е важно да се обидеме да се договориме за се што е можно со Албанците, да го зачуваме мирот. Се надевам дека Мирослав Лајчак денеска ќе ја има својата улога како и досега“, изјави Вучиќ.

Вели сега е мирно, а се чека извештај од болничкиот центар во Митровица. Српскиот претседател кажа дека според Бриселскиот договор, косовските полицајци не можат да влезат на север без согласност на четворицата градоначалници.  Кажа дека тие не побарале ниту еден од четворицата градоначалници. 

„Очигледно не побарале ниту од КФОР. Се обиделе да упаднат во општинските изборни комисии, да ги окупираат зградите, граѓаните секако се побунија. Никој не знае зошто мораше да го направат тоа, но сакаа да го направат тоа, потоа имаше помали судири и потоа косовските полициски сили се повлекоа“, рече Вучиќ.

Сирени и истрели денеска имаше во Косовска Митровица и Лепосавиќ. Засилено е присуството на ЕУЛЕКС и КФОР. 

Инаку, Вучиќ не беше сигурен дали да оди во Тирана, а претходно го навреди косовскиот премиер Албин Курти. 


Фото: EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ

Можеби ќе ве интересира

Србија ќе воведе санкции за Русија?

Србија ќе воведе санкции за Русија?

Дали САД му врти грб на Албин Курти?

Дали САД му врти грб на Албин Курти?

Кои се 100-те најмоќни луѓе во медиумите во Србија?

Кои се 100-те најмоќни луѓе во медиумите во Србија?

Пленковиќ: Милановиќ „не е ѕвезда само во руските туку и во српските медиуми“

Пленковиќ: Милановиќ „не е ѕвезда само во руските туку и во српските медиуми“

„МИЛАНОВИЌ Е КАКО ОРБАН И ДОДИК“: Британски „Гардијан“ за хрватскиот претседател

„МИЛАНОВИЌ Е КАКО ОРБАН И ДОДИК“: Британски „Гардијан“ за хрватскиот претседател

БОРБЕНОТО ВОЗИЛО „МИЛОШ“ ГО ПРЕПОЛОВИ ЦИТРОЕНОТ КАЈ ПАНЧЕВО: Загина жената возач, ова се први слики од страшната несреќа

БОРБЕНОТО ВОЗИЛО „МИЛОШ“ ГО ПРЕПОЛОВИ ЦИТРОЕНОТ КАЈ ПАНЧЕВО: Загина жената возач, ова се први слики од страшната несреќа

АКО БИДАТ „ФАТЕНИ“ СО АЛКОХОЛ ВО ЈАВНОСТ ИЛИ ВО КОСТИМ ЗА КАПЕЊЕ- КАЗНА ОД 150 ЕВРА: Хрватска ригорозна и за гласна музика на терасите

АКО БИДАТ „ФАТЕНИ“ СО АЛКОХОЛ ВО ЈАВНОСТ ИЛИ ВО КОСТИМ ЗА КАПЕЊЕ- КАЗНА ОД 150 ЕВРА: Хрватска ригорозна и за гласна музика на терасите

НЕСРЕЌА ВО ГРЦИЈА: Борбен авион се урна во Јонското Море

НЕСРЕЌА ВО ГРЦИЈА: Борбен авион се урна во Јонското Море

ВО СРБИЈА Е ПРИСУТЕН „ФЕРАРИ“ ВИРУСОТ: Лекарка открива кои се симптомите

ВО СРБИЈА Е ПРИСУТЕН „ФЕРАРИ“ ВИРУСОТ: Лекарка открива кои се симптомите