29 Септември, 2023
0.0248

Вучиќ го нарече Курти терористичко ѓубре

Објавено во: Балкан 01 Декември, 2022

Добивај вести на Viber

Српскиот претседател Александар Вучиќ го нарече косовскиот премиер Албин Курти терористичко ѓубре и му порача да внимава ниту еден Србин да не биде повреден.

Вучиќ се обрати до јавноста по одлуката на Курти противуставно да го назначи Ненад Рашиќ за министер за заедници со што го прекрши Бриселскиот договор.

„Изборот на Рашиќ, човек кој освои помалку од 1 процент, како и на Рада Трајковиќ, која беше на неговата листа, покажува дека тие сакаат прогон, протерување и исчезнување на Србите на Косово и Метохија. И сега имам неколку работи да кажам, пред официјалното обраќање и средба со Вархељи, ако некогаш дојде до тоа“, рече тој.

Вучиќ додава дека тоа е сомнителен антисрпски став што го покажа ЕУ.

„Молчев со месеци и години трпејќи глупости од сите во регионот и светот. Тој терористички олош требаше да ја добие заслужената осуда од Европската Унија. Се разбира, тој не го сфати. Доби нешто што можеби никој не може да го разбере. И така постојано се однесуваат, не само што ги прекршиле нормите на Бриселскиот договор, меѓународното јавно право и сите демократски норми“, вели Вучиќ.

Вучиќ истакна дека тоа е во согласност со интересите на една европска сила, кои некој треба да ги спроведе против Србите.

Србија нема да има претставник на претстојниот Самит на Европската Унија – Западен Балкан, јавуваат медиумите. Српскиот претседател Александар Вучиќ нема да отпатува за Тирана на 6 декември. Оваа информација за „Блиц“ ја потврдија од кабинетот на претседателот на Србија.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ОВА Е КУЌАТА НА РАДОИЧИЌ: Косовските власти го споредија со Пабло Ескобар

(ВИДЕО) ОВА Е КУЌАТА НА РАДОИЧИЌ: Косовските власти го споредија со Пабло Ескобар

(ВИДЕО) Торнадо во Санторини преврте куќа

(ВИДЕО) Торнадо во Санторини преврте куќа

ТЕНЗИЧНО Е ВО СЕВЕРНО КОСОВО: НАТО испраќа дополнителни сили

ТЕНЗИЧНО Е ВО СЕВЕРНО КОСОВО: НАТО испраќа дополнителни сили

„ЈАС ГО ОРГАНИЗИРАВ НАПАДОТ НА КОСОВО, ЗА ДА СЕ ОХРАБРИ СРПСКИОТ НАРОД“ - Милан Радојчиќ се огласи со признание

„ЈАС ГО ОРГАНИЗИРАВ НАПАДОТ НА КОСОВО, ЗА ДА СЕ ОХРАБРИ СРПСКИОТ НАРОД“ - Милан Радојчиќ се огласи со признание

Претреси во Косово и во зградата во која живеел Милан Радоичиќ: Оклопни возила и специјалци на терен (ВИДЕО)

Претреси во Косово и во зградата во која живеел Милан Радоичиќ: Оклопни возила и специјалци на терен (ВИДЕО)

ИЗМАМЕНИ ВРАБОТЕНИТЕ ВО ДОРМЕО: Останаа без работа, а немаат ни плата, се активираат и синдикатите во Србија

ИЗМАМЕНИ ВРАБОТЕНИТЕ ВО ДОРМЕО: Останаа без работа, а немаат ни плата, се активираат и синдикатите во Србија

Колкави затворски казни ги очекуваат српските напаѓачи од Бањска?

Колкави затворски казни ги очекуваат српските напаѓачи од Бањска?

Вучиќ вели дека кога косовски терористи упаднаа во Диво насеље, ги немаше Рама и ЕУ да проповедаат

Вучиќ вели дека кога косовски терористи упаднаа во Диво насеље, ги немаше Рама и ЕУ да проповедаат

ГРАБЕЖИ, ПРИТИСОК, ТЕРОР, ЗАПЛАШУВАЊЕ, УБИСТВО: Српските медиуми му направија листа на злодела на Курти оваа година

ГРАБЕЖИ, ПРИТИСОК, ТЕРОР, ЗАПЛАШУВАЊЕ, УБИСТВО: Српските медиуми му направија листа на злодела на Курти оваа година