29 Февруари, 2024
0.1253

ВУЧИЌ ДО БУГАРИТЕ: Ни замеруваат што ние сме многу попопуларни од нив во Македонија

Објавено во: Балкан 27 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber

Српскиот претседател Александар Вучиќ ги пофали односите со Македонија. 

Претседателот Вучиќ вели дека Бугарите им замеруваат што тие се многу попопуларни од нив во Македонија.

Тој изјави дека ги подобриле односите со сите соседи освен со Хрватска и дека историски Србија има најдобри односи со Македонија.

„Бугарите ни замеруваат што ние сме многу попопуларни од нив во Македонија. Што да правам јас. Со Хрватска ќе имаме подобри односи во иднина кога ќе сфатат дека Јасеновац е срамота, а нешто што треба да се заборави. Со Албанија имаме добри, пристојни односи со оглед на прашањето за Косово и Метохија кое тие го викаат само Косово“, рече Вучиќ во синоќешната емисија „Хит твит“.

Кажа дека многу му се допаѓаат македонските вина, но дека не сака да издвои кое вино му е омилено.

Истражувањето на Центарот за европски стратегии „Евротинк“ објавено годинава покажа дека македонските граѓани за најголем пријател ја сметаат Србија. Од друга страна, за најголема закана ја сметаат Бугарија.  На повеќе анкети, мнозинството граѓани изјавувале дека Србија е најголем пријател на Македонија. 

Можеби ќе ве интересира

„ТАЈВАН Е КИНА, ШТО НЕ Е ТОЧНО?“: Вучиќ од Тирана одговори за две секунди

„ТАЈВАН Е КИНА, ШТО НЕ Е ТОЧНО?“: Вучиќ од Тирана одговори за две секунди

ЕДИ РАМА: Сакаме да сме дел од ЕУ, која не е рај, туку среќен пекол

ЕДИ РАМА: Сакаме да сме дел од ЕУ, која не е рај, туку среќен пекол

ХРВАТСКИТЕ УГОСТИТЕЛИ ПРЕЗАДОВОЛНИ ОД МАКЕДОНСКИТЕ РАБОТНИЦИ: Преферираат да вработуваат балканци, нудат прилично добра плата

ХРВАТСКИТЕ УГОСТИТЕЛИ ПРЕЗАДОВОЛНИ ОД МАКЕДОНСКИТЕ РАБОТНИЦИ: Преферираат да вработуваат балканци, нудат прилично добра плата

ДЕВОЈКА НА ИНСТАГРАМ СЕ ЗАКАНИЛА ДЕКА ЌЕ ПУКА ВО УЧИЛИШТЕ! Морничава објава на мрежите во Босна: Полицијата итно реагираше!

ДЕВОЈКА НА ИНСТАГРАМ СЕ ЗАКАНИЛА ДЕКА ЌЕ ПУКА ВО УЧИЛИШТЕ! Морничава објава на мрежите во Босна: Полицијата итно реагираше!

ТОЈ Е НАЈБОГАТ АЛБАНЕЦ НА БАЛКАНОТ! Купил вила од 4 милиони евра во Белград, не знае ни колку коли има, а еве како заработува толку пари

ТОЈ Е НАЈБОГАТ АЛБАНЕЦ НА БАЛКАНОТ! Купил вила од 4 милиони евра во Белград, не знае ни колку коли има, а еве како заработува толку пари

НА ОДМОР ИЗВАДИЛА СЕКИРА ОД РАНЕЦОТ: Ученичка предизвика инцидент во Србија

НА ОДМОР ИЗВАДИЛА СЕКИРА ОД РАНЕЦОТ: Ученичка предизвика инцидент во Србија

КОСОВО: Албанци нападнале свештеник во Призрен

КОСОВО: Албанци нападнале свештеник во Призрен

ИВАН ИВАНОВИЌ: Косово да беше Србија, третина од пратениците во парламентот ќе беа Албанци

ИВАН ИВАНОВИЌ: Косово да беше Србија, третина од пратениците во парламентот ќе беа Албанци

СТРАНЦИТЕ ЌЕ ТРЕБА ДА ТРОШАТ ПОВЕЌЕ ПАРИ: Грција размислува за промена на условите за „златната виза“

СТРАНЦИТЕ ЌЕ ТРЕБА ДА ТРОШАТ ПОВЕЌЕ ПАРИ: Грција размислува за промена на условите за „златната виза“